Top News – Sonda e NASA-s, “takim” të shpejtë me një asteroid
20/10/2020 12:14

Një anije hapësinore amerikane do të përpiqet të finalizojë një mision të rrezikshëm, atë të marrjes së kampionëve nga shkëmbi i një asteroidi. Sonda Osiris Rex do të ulet në objektin me diametër 500 metra, të njohur si Bennu për një kontakt që nuk do të zgjasë më shumë se disa sekonda. Por gjatë kësaj manovre, anija do të lëshojë gaz mbi sipërfaqe dhe me pak fat do të mund të marrë pluhur ose gurë për t’i sjellë në Tokë. Qëllimi është që të merren të paktën 60 gramë, por shkencëtarët dhe inxhinierët që punojnë me misionin e NASA-s besojnë se sonda mund të sigurojë një kg ose edhe më shumë. Nëse kjo ndodh do të përbënte marrjen e kampionit më të madh jashtëtokësor që kur astronautët e Apollos morën shkëmbinj nga Hëna 50 vite më parë. Kontakti me asteroidin Bennu do të ndodhë rreth orës 22.15 të së mërkurës kur ai dhe sonda do të jenë rreth 330 milionë kilometra larg Tokës. E gjithë procedura do të jetë e automatizuar. Bennu është një objekt i mahnitshëm dhe ka përmasat e Empire State Building.

Top News – Shpërthejnë infektimet/ SHBA, rikthen masat kufizuese
30/11 22:59
Top News – Rezistencë ndaj vaksinës/ Francezët: Nuk ia kemi besën!
30/11 22:58
Top News – Pikturat e Da Vincit/ Ekspertët bëjnë zbulimin e rrallë
30/11 22:26
Top News – Një herë në 800 vjet/ Ndodh fenomeni i rrallë planetar
30/11 21:56
Top News – Gënjeu për iPhone/ Italia, gjobë `të çmendur` Apple-it
30/11 21:32
Top News – Prova më ekstreme/ Makinat e reja hidhen nga 30 metra
30/11 21:26
Top News – Zgjidhet më në fund/ Misteri më i madh i biologjisë
30/11 19:51
Top News – Merkel për negociatat/ Nuk premtoj çelje për Shqipërinë
30/11 19:30
Top News – Imuniteti i tufës/ Nëse vaksinohet 70% e popullsisë
30/11 19:04
Top News – Vrasja e shkencëtarit/ Irani: Pas saj, qëndron Izraeli!
30/11 19:01
Top News – Pas largimit nga Shtëpia e Bardhë, Melania Trump do të sjellë libër kujtimesh
30/11 16:08
Top News – Shpëtohet nga Cher/ Elefanti më i vetmuar në botë
30/11 15:25
Top News – Vaksina anti-covid/ SHBA, moderna aplikon për miratim
30/11 15:23
Top News – Pamjet e rralla/ Japoni, meteori jep spektakël në qiell
30/11 14:16
Top News – Anija turke e kërkimeve/ “Oruc Reis” rikthehet në port
30/11 14:14
Top News – Për herë të parë vetëm gra, Biden formon ekipin për komunikimin me median
30/11 14:13
Top News – Ngrihet në Vatikan pema e Krishtlindjes nga Sllovenia
30/11 13:44
Top News – Evropa zbut masat/ Për Krishtlindje dhe Vitin e Ri
30/11 12:34
Top News- Vala e dytë e covidit/ Ekspertët-s’është më vdekjeprurëse
30/11 12:24
Top News – Serbia tërheq vendimin/ Ambasadori malazez nuk dëbohet
30/11 12:23