Top News – Skenari i frikshëm/ E ardhmja e Islandës, pa akullnaja
25/11/2020 14:04

Vatnajökull, një ndër akullnajat më të mëdha të Evropës po zhduket me ritme alarmante. Ajo mbulon 8% të sipërfaqes së Islandës dhe ujërat që rezultojnë nga shkrirja ushqejnë lumenjtë më të fuqishëm të vendit. Parku kombëtar i shpallur në këtë akullnajë ka dhjetë vullkane aktive. Në 2019-ën, ai u përfshi dhe në listën e UNESCO-s të Pasurive Botërore. Por shtresa e akullit po zvogëlohet me shpejtësi, thonë shkencëtarët: “Shumë shqetësuese. Na ka habitur nga shpejtësia e ritmeve të shkrirjes,” shprehet Snaevarr Gudmundsson me Shoqatën e Shtresave Akullnajore. Sipas përllogaritjeve, rreth 150 mijë litra ujë shkrihen çdo sekondë nga majat akullnajore. Kjo rezulton në afro 13 miliardë litra akull të shkrirë në ditë. Shkencëtari Gudmundsson parashikon se me të tilla ritme, brenda pesë vjetësh kjo shtresë akulli do të jetë zhdukur. Islanda ka përjetuar rritje të ndjeshme në sektorin e turizmit në 10 vjetët e fundit, e këtë vit prej koronavirusit, ai u godit edhe më shumë. Por përsa kohe që vazhdojnë të ekzistojnë akullnajat, konsiderohet se do të rezistojë edhe shpresa për rikthimin e turistëve. Problemi është se shkencëtarët po bëjnë tani paralajmërime shqetësuese.

Top News – Arrestohet pranë kongresit/ SHBA, kishte akreditim të rremë dhe armatime
17/01 19:02
Top News- Edhe hajdutët kanë zemër…/ I vjedhin makinën invalides por pendohen…
17/01 18:51
Top News – Nuk ndalet koronavirusi/ Austria zgjat izolimin deri me 7 shkurt
17/01 18:51
Top News – 273 milionë dollarë në plehra/ Hodhi gabimisht hard diskun me 7500 Bitcoins
17/01 18:51
Top News – Shpërthen vullkani/ Indonezi, dhjetëra fshatra mbulohen nga hiri
17/01 18:51
Top News – Dita ndërkombetare e Picës/ Ushqimi më i njohur dhe idashur në botë
17/01 16:52
Top News – Ditën e parë në shtëpinë e bardhë/ Biden kthen Amerikën në marrëveshjen e Parisit
17/01 15:08
Top News – Drejt SHBA-së të Bidenit/ 4500 emigrantë nga Hondurasi arrijnë në Guatemala
17/01 15:07
Top News – ‘Megaraketa’ e NASA-s/ Përfundon para kohe testi i rëndësishëm
17/01 13:41
Top News – Inaugurimi i Biden/ 50 shtetet amerikane në gadishmëri për dhunë
17/01 13:32
Top News – I pari me Joe Biden president/ Londra organizon samitin e G7-ës në qershor
17/01 12:53
Top News – Alpinistët nepaleze/ Bëjnë histori duke ngjitur në dimër majën k2
17/01 12:52
Top News – Nën ‘magjinë’ e dimrit/ Bora mbulon kryeqytetet evropiane
17/01 12:52
Top News – Gati për zgjedhjet e 14 shkurtit/ Kosovë, ja surprizat e listave të partive politike
17/01 12:52
Top News – Vaksina kineze në Serbi/ Mbërrin avioni me një milionë doza
16/01 17:33
Top News – Emigracioni në SHBA/ Presidenti i ri angazhohet për ndryshime
16/01 16:07
India ‘përvesh mëngët’/ Nis programi më i madh në botë i vaksinimit
16/01 16:07
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Zemërohen vendet e bashkimit Evropian
16/01 16:07
Top News – Platforma e re e mesazheve/ Rriten përdoruesit, Signal në vështirësi
16/01 13:07
Top News – Varianti Britanik i covid/ Dominues në SHBA deri në muajin mars
16/01 13:06