Top News – S`ka dritë jeshile/ BE shtyn aprovimin e vaksinës
01/12/2020 22:27

Vaksinën e koronavirusit, Europa mund të mos e marrë përpara vitit 2021, thtoë Forbes. Agjensia europiane e Barnave do ta japë vlerësimin e saj për vaksinën e Pfizerit dhe atë të Modernas përkatësisht në datat 29 dhjetor dhe 12 janar, cka do të thotë se me shumë gjasë, përdorimi I tyre në kontinentin e vjetër do të shtyhet për vitin e ardhshem. Mendohet se vlerësimi I vaksinave nga rregullatori I BE-së do të bëhej në 22 dhjetor, e madje kryetarja e komisionit europian Ursula von der leyen deklaroi se një vale e parë vaksinimi mund të niste që në fund të dhjetorit. Por kjo nuk do të ndodhe sipas dokumenteve të siguruara nga financial times. Drita jeshile për vaksinat nga secili shtet anetar I bllokut do të vijë tre apo katër ditë pas OK-it të Agjensisë Europiane të Barnave. Zhvillimi I fundit nënkupton se kjo nuk do të ndodhe përpara janarit. Të dhënat e paraqitura nga të dyja kompanitë farmaceutike tregojnë se vaksinat e tyre janë deri ne 95% efikase në parandalimin e Covid 19. Por përpara se ti dorëzojne vaksinat e tyre, Pfizerit dhe Modernas u nevojitet autorizimi për përdorimin e saj, dhe këtë e kanë kërkuar si nga autoritetet amerikane, ashtu dhe nga BE-ja. Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA thotë se po e shqyrton kërkesën e Pfizerit. Të hënë, Moderona njoftoi se kishte kishte aplikuar gjithashtu për të marrë një autorizim për vaksinën e saj.

Top News – Dy javë nën tokë/ Nxirren gjallë 11 minatorë në Kinë
24/01 13:23
Top News – Aleati i Donald Trump/ Johnson zotohet për bashkëshpunim me Biden
24/01 13:14
Top News – Apeli i Organizatës Botërore të Turizmit / Pasaporta e vaksinës, një domosdoshmëri
24/01 13:12
Top News – Covid 19, dorëzohet dhe Holanda/ Ashpërson masat anticovid, futet në shtetrrethim
24/01 13:10
Top News – Arrestohet `El Chapo` i Azisë/ E kërkonin `me qiri` në të gjithë botën
24/01 11:54
Top News – Protestat e dhunshme në Rusi/ Prangoset bashkëshortja e Navalny-it
24/01 11:53
Top News – Gjeniu pa shkollë/ Larry King, fat në profesion jo në jetën private
24/01 11:53
Top News – Në ruajtje prej 30 vitesh nga bodigardë/ Kush është prokurori që mafia kërkon ta vrasë
23/01 22:18
Top News – Arrestohet ‘El Chapo i Lindjes”/ Trafikanti që humbi 85 mln dollarë në një natë
23/01 22:17
Koronavirusi sjell karantinën e parë që prej Luftës II Botërore në Hollandë
23/01 22:00
Policia ruse ndalon dhunshëm protestuesit jashtë burgut kryesor të Moskës
23/01 21:59
Demonstrues në Brazil protestojnë kundër trajtimit të pandemisë nga presidenti Bolsonaro
23/01 21:58
Policia arreston e përleshet me protestuesit mbështetës të opozitarit Navalny në Moskë
23/01 21:57
Protestat kundër shkarkimeve nga puna prej pandemisë në Paris, Francë
23/01 21:56
Top News – Belgjikë, si u zbulua vrasësi shqiptar/ Historia e Muhamet Belbës nga viti 1993
23/01 18:53
Top News – Gjashtë dekada në ekran/ Ndahet nga jeta legjendari Larry King
23/01 18:41
Top News – ‘Mbreti’ i ceremonisë së inaugurimit/ Të gjithë të çmendur për Bernie Sanders…
23/01 18:40
Top News – Pasaporta e vaksinës/ ’Bileta e artë’ për të rilançuar udhëtimet
23/01 18:39
Top News – Dezinfektuesit e duarve/ Alarm ne Francë: Po dëmtojnë sytë e fëmijëve
23/01 18:36
Top News – Protesta në mbështetje të Navalnit/ Qindra të arrestuar, mes tyre edhe bashkëshortja
23/01 18:34