Top News – Shuhet miku i Kosovës / Ish-senatori Bob Dole, hero lufte dhe politikan i rrallë
06/12/2021 12:14

Ish senatori republikan, Bob Dole, një hero i Luftës së Dytë Botërore, u nda nga jeta të dielën në moshën 98 vjeçare. Me gjithë plagët e rënda nga Lufta, Sen. Dole u bë një nga figurat më të njohura të politikës amerikane, udhëheqësi i Senatit, kandidat republikan për president dhe më pas simbol i brezit të veteranëve të Luftës së Dytë Botërore. Gruaja e tij, Elizabeth Dole, e postoi njoftimin të dielën në Tëitter. “Ai i ka shërbyer Amerikës për 79 vjet me radhë”, shkroi ajo. "Megjithëse shpesh nuk pajtoheshim, ai kurrë nuk hezitoi të punonte me mua ose me demokratë të tjerë kur bëhej fjalë për çështje të rëndësishme," tha presidenti amerikan Joe Biden në një deklaratë ku nderoi ish senatorin. Gjatë karrierës së tij 36-vjeçare në Kongres, Dole u bë një nga ligjvënësit dhe udhëheqësit e Partisë Republikane më me ndikim në Senat. Ai madje tentoi tre herë të fitonte shtëpinë e bardhë. Shqiptarët e kujtojnë Bob Dole si njeriun që u angazhua herët në politikën amerikane për Kosovën dhe luajti rol të rëndësishëm në procesin që çoi në krijimin e shtetit të pavarur. Lidhjet e senatorit me shqiptarët kishin filluar në fund të viteve 1980, kur Kosova ishte nën shtypjen e Sllobodan Millosheviçit. Një pikë kthese u shënua me vizitën që Dole, në atë kohë udhëheqës i republikanëve të Senatit, bëri në Prishtinë, në vitin 1990. Senatori kishte shkuar në Kosovë me një mesazh të qartë. “Ne besojmë fuqimisht tek demokracia, ne besojmë tek liritë individuale dhe jemi kundër shkeljeve të të drejtave të njeriut”, tha ai në Prishtinë. Në shtator 1998, pas kthimit nga një vizitë ne Kosovë, Bob Dole i bëri thirrje administratës Clinton për veprime energjike. Aktivistët shqiptaro-amerikanë thonë se ishte senatori Dole që e bindi ish-Presidentin Bush të mbështeste pavarësinë e Kosovës. Në gusht të vitit të kaluar në Prishtinë u zbulua një bust i senatorit Dole. Në mesazhin dërguar me video me atë rast, senatori shprehu shpresën se Kosova do të përparojë dhe do të bëhet gjithnjë e më e fortë.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40