Top News – Shtetrrethim në Francë/ Izolohen 46 milionë persona
23/10/2020 22:29

Qeveria franceze po vendos shtetrrethimin në dy të tretat e vendit; nga mbrëmja e së premtes për gjashtë javë paskësaj, 46 milionë njerëz do të preken nga ora policore. Ekzekutivi u detyrua te merrte masën ekstreme pas rekordit të 41,622 infeksioneve të reja në ditë. Totali I të infektuarve nga epidemia në këtë vend, kapërceu një million. Një prag të tillë në Europë e kanë arritur gjithashtu deri tani Spanja e Rusia. Një javë më parë, ora policore u vendos për Parisin dhe tetë qytete të tjera. Tani 38 zona të reja do të jenë në shtetrrethim nga ora 21:00 deri në 06:00. Pjesa më e madhe e kontinentit të vjetër po përjeton shifra në rritjer të rasteve të sëmundjes. Sllovakia do të vendosë një bllokim të pjesshëm për një javë duke nisur nga e shtuna; banorëve do t`u lejohen daljet vetëm për udhëtimë pune, pazar dhe shkollat për fëmijët e vegjël. Bllokime të reja kanë hyrë në fuqi në Republikën Çeke e Irlandë. Norma të larta infektimi ka edhe në Belgjikë, duke vënë nën një trysni të madhe shumë spitale. Në Lazio e Campania të Italisë gjithashtu rikthehet ndalimi I lëvizjes gjatë natës, vetëm një ditë pasi e njëjta masë hyri në fuqi në Lombardi.

Kulla më e lartë në botë, kuqezi/ Urime nga Burj Khalifa në Dubai. Edhe ura e Bosforit kuqezi për 108 vjetorin e pavarësisë
29/11 01:30
Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11 22:11
Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11 21:48
Top News – Kulla më e lartë në botë/ Dubai, vishet me ngjyrat kuq e zi
28/11 19:29
Top News – Resortet e skive/ Evropë, nuk ka sezon këtë vit
28/11 18:38
Top News – Moti i keq… Sardenjë, viktima e të zhdukur
28/11 17:59
Top News – BE dhe Britania/ Përpjekje për një marrëveshje
28/11 17:58
Top News – Vaksina e Oksfordit/ Avantazhet ndaj rivaleve
28/11 17:57
Urimi i veçantë nga Dubai, ndërtesa më e lartë në botë vishet kuq e zi
28/11 17:51
Top News – Spitalet në Angli/ Vaksina antiCovid vjen për 10 ditë
28/11 16:38
Top News – Vjenë, hoteli pa klientë/ Kohë pandemie, punonjësit nisin të shesin ëmbëlsira
28/11 16:32
Top News – Makina me hidrogjen/ Në prag të revolucionit të gjelbër
28/11 16:29
Top News – Ndihmon kundër Covid-it/ Britani, vitamine ‘D’ falas
28/11 14:54
Top News – Gjykata e Apelit/ Refuzon Trump për Pensilvaninë
28/11 13:07
Top News – Vrasja e shkencetarit/ Irani-Izraeli si mercenar
28/11 12:58
Top News – OBSH për vaksinën/ ’Duhen vlerësime të sakta’
28/11 12:56
Top News – Pandemia në glob/ Evropa zbut masat, SHBA në alarm
28/11 12:29
Greqia nuk gjen qetësi/ 101 viktima dhe mbi 2000 raste të reja në 24 orët e fundit
28/11 02:56
Top News – Si u zbulua mafiozja/ Ekzekutoi të dashurin shqiptar
27/11 21:54
Top News – Kim Jong i pamëshirshëm! Diktatori ekzekuton 2 persona
27/11 21:51