Top News – Shqiptarët e Amerikës/ Si do të votojnë në 3 nëntor
21/10/2020 20:56

Zgjedhjet presidenciale amerikane janë vetëm dy javë larg, dhe sipas Zërit të Amerikës, shqiptaro-amerikanët e shohin veten si një kategori votuesish që në shtete të caktuara mund të ndikojnë tek rezultati i votimeve. Por, ashtu si në zgjedhjet e mëparshme, thekson VOAm ata nuk paraqiten si një bllok i vetëm në favor të një kandidati të caktuar. Si Donald Trump, ashtu edhe rivali I tij demokrat Joe Biden, janë angazhuar personalisht në çështje që lidhen me shqiptarët: Trump duke sjellë në Shtëpinë e Bardhë udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, dhe Biden duke u kujtuar atyre se ka një vizion pro Shqipërisë dhe Kosovës. Peter Lumaj, një avokat i cili dy vjet më parë garoi për t’u zgjedhur si guvernator i shtetit Konektikat, tha për VOA-n se ka arsyet e tij se përse e mbështet presidentin Donald Trump. Për Lumaj, Trump ka mbajtur cdo premtim që u bëri votuesve në 2016-tën. Ai mendon se administrata Trump është jashtëzakonisht e interesuar për të luftuar korrupsionin dhe për të zhvilluar ekonominë dhe Shqipëria e Ballkani njihen për një ekonomi të dobët dhe korrupsion. Ndaj në këtë drejtim, e sheh si mjaft pozitiv rikonfirmimin e tij në krye të shtetit amerikan. Avni Mustafaj pjesë e një grupi të quajtur Shqiptaro-Amerikanët për Bidenin, rendit disa nga arsyet e mbështetjes së së tij për demokratin, duke nisur nga fakti që Biden ka qenë shumë aktiv në çështjet e shqiptarëve duke nisur që nga koha e bombardimeve të Nato-s kundër forcave të Millosheviçit. Ndërkohë Uk Lushi, specialist i tregut të aksioneve në Nju Jork, thotë se nuk ka preferenca partiake dhe ende nuk ka vendosur se për cilin kandidat do të votojë, por sipas tij pavarësisht se kush do të jetë në Shtëpinë e Bardhë, qoftë Trump apo Biden, që të dy do të angazhohen për njohjen dhe forcimin e shtetit të Kosovës, sepse sic thote, Kosova është shtet ku pleksen interesat amerikane dhe ku mbrohen interesat e Amerikës.

Top News – Kujdes lirinë e shtypit/ Brukseli paralajmeron Francën
23/11 18:45
Top News – Armiku i armikut tim../ Netaniahu në Arabine Saudite
23/11 18:45
Top News -Arrestohet “Skënderbeu” i drogës/Itali, siciliani identifikohej me emrin e heroit shqiptar
23/11 15:35
Top News – Punonjësit me Covid-19/ Plas kaosi në aeroportin e Shanghai-t
23/11 14:58
Top News – SHBA, miratohet urgjent ilaçi i ri/ “Mrekulli” me antitrupa
23/11 12:25
Top News – SHBA, vdekjet nga Covid-i/ Qindra trupa në kamionë frigoriferikë
23/11 12:24
Top News – Festa në mes të pandemisë/ Anglia lejon takimet familjare
23/11 12:12
Top News – Sekretari i ri i shtetit/SHBA, diplomati që do `zhbëjë` Trump
23/11 12:01
Top News – OBSH jep alarmin: Prisni valën e tretë të Covid-19!
23/11 11:38
Top News – Në samitin e G20-ës/ Merkel ngre shqetësime për vaksinën
23/11 11:28
Top News – Del më në fund rezultati/ Vaksina e Oksfordit, mbrojtje 70%
23/11 11:27
Top News – Kusht i presidentit turk/ Turqia në BE, të mbahen premtimet!
22/11 20:58
Top News – 28.337 raste me covid/ Itali, 6000 raste më pak në 24 orë
22/11 20:58
Top News – Spray anti-covid/ Australi, qeveria financon kurën
22/11 17:33
Top News – Protesta në Bjellorusi/ Mijëra në shesh kundër Lukashenkos
22/11 17:01
Top News – Twitter e Facebook/ Përgatiten për tranzicionin…
22/11 17:01
Top News – Trump JR në izolim/ ’Do të pastroj armët e mia’
22/11 17:01
Top News – Evropa shqyrton mundësinë e lehtësimit të masave para Krishtlindjes
22/11 15:21
Top News – Izraeli sulmon me raketa Hamasin në Rripin e Gazës
22/11 15:20
Top News – Më e thella në botë, hapet pishina e rrallë në Poloni
22/11 15:18