Top News – Shqetësohet India/ Kina po lëviz trupat në kufi
04/06/2020 17:39

Ministri Indian i mbrojtjes deklaroi me shqetësim se ka pasur lëvizje domethënëse të trupave kineze në kufirin e shumëdiskutuar të Himalajas që ndajnë mes tyre të dy vendet. Duke folur për CNN, Rajnath Singh u shpreh se “ ushtarë të shumtë kinezë po spostohen në të ashtëquajturën “ Linja e Kontrollit aktual” . “ Njerëzit e Kinës janë në kufi”, u shpreh ai. “ Ata pretendojnë se është territori i tyre. Pretendimi ynë është që ajo është zona jonë. Ka pasur një mosmarrëveshje për këtë. India ka bërë atë që duhet të bënte”, deklaroi Singh. India dhe Kina ndajnë njërin prej kufijve më të gjatë tokësorë në botë. Në vitin 1962, dy vendet u përfshinë në një luftë të përgjakshme për kufirin e Himalajes dhe që prej asaj kohe, tensionet kanë vazhduar të shpërthejnë në mënyrë sporadike. Muajin e kaluar, u regjistrua një përplasje agresive ndërkufitare mes forcave kineze dhe atyre indiane, e cila rezultoi me lëndime jo të rënda. Incidenti është pasuar nga një përshkallëzim I tensioneve këto javët e fundit në zonën malore, megjithëse deri tani, asnjëra palë nuk kishte pranuar publikisht ndonjë gjë jashtë të zakonshmes.

Top News – Fotoja e aktores/ Dyshimet se mund të jetë mbytur
13/07 22:45
Top News – Raporti i Eurostat/ Shqiptaret me jetëgjatët në Ballkan
13/07 22:29
Top News – Letra e milionerëve/ Na rrisni taksat, përdorini për covid
13/07 19:19
Top News – Bangladesh, virusi. Njerëzit nuk shkojnë në spital
13/07 15:37
Top News – Festoi në Teksas/ Vdes 30 vjeçari nga pandemia
13/07 14:58
Top News – Zgjedhjet në Poloni/ Fiton politikani anti-LGBT
13/07 12:34
Top News – Tension në Bullgari/ Kërkohet dorëheqja e qeverisë
13/07 12:05
Top News – Covid-19 / Shpërthen keq dhe në Meksikë
13/07 11:54
Top News – Florida shtohet edhe me shumë numri i infektimeve ditore me Covid-19
13/07 11:31
Top News – Imuniteti COVID/ Ekspertët: Ikën për disa muaj
13/07 11:28
Top News – Djali i Yllka Mujos/ Amos Zaharia zbulon disa sekrete
12/07 19:48
Top News – Kandidatura e Kanye West për President, Kim Kardashian tepër e shqetësuar
12/07 18:55
Top News – Montreal, distancimi social/ Në tryeze, me manekinë në mes – Pa koment
12/07 18:14
Top News – Festivali i harkut/ Mongoli, mbahet pa spektatore – Pa koment
12/07 18:13
Top News – Turistët amerikanë/ Amalfi ia ndien mungesën – Pa koment
12/07 18:13
Top News – U zhduk në liqen/ Dhimbja e nënës së aktores
12/07 17:13
Top News – Papa: Dhimbje e madhe për Shën Sofinë që bëhet xhami në Stamboll!
12/07 15:36
Top News – Koronavirusi/ Hungaria u ndalon hyrjen shqiptarëve!
12/07 14:37
Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07 14:36
Top News – Imazhet e grave/ ‘Bukuria një gjuhë universale’
12/07 14:32