Top News – ‘Shpëton’ qeveria amerikane / Kongresi shmang mbylljen në momentet e fundit
03/12/2021 10:40

Kongresi amerikan ka miratuar një projektligj të përkohshëm që do të mbajë funksionale Qeverinë deri në fillim të vitit të ardhshëm, duke shmangur kështu mbylljen. Kjo marrëveshje mundëson punën e Qeverisë për 11 javë tjera me pothuajse të njëjtat shpenzime, plus 7 miliardë dollarë si ndihmë për të evakuuarit nga Afganistani. Projektligji është miratuar më 2 dhjetor, një ditë para afatit të fundit për të shmangur mbylljen e zyrave federale. Mospajtimet për projektligje të tilla në të kaluarën kanë rezultuar me mbyllje të Qeverisë. Mbyllja më e gjatë në histori është shënuar në janar të vitit 2019, e cila ka zgjatur për 35 ditë. Atëbotë demokratët kanë refuzuar që të miratojnë planin e ish-presidentit amerikan, Donald Trump për të ndërtuar murin mes SHBA-së dhe Meksikës. Këtë herë, çështja kyçe e diskutimit ka qenë vendimi i administratës Biden për vaksinim të detyrueshëm të punëtorëve në kompani të mëdha. Shumë republikanë e kundërshtojnë këtë gjë, duke thënë se njerëzit janë duke u detyruar që të vaksinohen për të mos humbur vendet e punës. Shtëpia e Bardhë beson se vaksinimi është mënyra më e mirë për t’i dhënë fund pandemisë.

Top News – Bërthama e tokës po ftohet shpejt / Studimi i fundit: Çfarë rrezikon planeti ynë?
20/01 12:32
Top News – Avioni i parë me ndihma / Arrin në ishullin e shkatërruar nga vullkani
20/01 12:32
Top News – Kina, Rusia e Irani bëhen bashkë / ‘Aksi i të keqes’, manovra ushtarake në det
20/01 12:29
Top News – Rusia do sulmojë Ukrainën! / Biden bën parashikimin: Pasoja të rënda për Putinin
20/01 12:28
Top News – Raketa dhe armë në Ukrainë / SHBA jep ‘dritën jeshile’ për vendet Baltike
20/01 12:24
Top News – Pekini dëbon luftanijet amerikane / Po lundronin në detin e Kinës së Jugut
20/01 12:24
Top News – Rifillon testet bërthamore / Koreja e Veriut kërcënon: SHBA është armiku!
20/01 12:21
Top Channel/ Rrjeti 5G “huton” avionët, anullohen qindra fluturime drejt SHBA
20/01 12:17
Top Channel/ Biden kërcënon hapur Putinin: Do ta paguani shtrenjtë një sulm mbi Ukrainën!
20/01 12:16
Top Channel/ “Luftë” në Malin e Zi, Gjukanovic mbështet Abazovic për rrëzimin e qeverisë
20/01 12:07
Top Channel/ Senatorët, të ashpër me Biden: Dërgo ushtrinë, Putini nuk pyet për sanksione!
20/01 12:03
Top Channel/Greqia “përgatitet për luftë”; mbërrijnë 6 bombardues super të avancuar francezë Rafale
20/01 12:02
Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55