Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10/2020 22:14

Pasi ka lëshuar paralajmërime ditë më parë për një zbulim të ri emocionues mbi hënën, agjencia hapësinore amerikane ka publikuar provat përfundimtare të ujit në satelitin tonë të vetëm natyral. Dokumentimi i pangatërrueshëm i ujit molekular rrit shpresat e nasa-s për ngritjen e një baze në hënë. Qëllimi është që ajo bazë të mbështetet nga burimet natyrale të vetë Hënës. Zbulimet janë publikuar në revistën Nature Astronomy. Ndryshe nga vrojtimet e mëparshme ku në pjesë të mbuluara nga hijet të kratereve të hënës ishte pikasur ujë, shkencëtarët tani kanë pikasur molekulat e ujit në rajonet e ndricuara nga dielli të sipërfaqes së hënës. Agjencia amerikane e hapësirës ka thënë se do të dërgojë gruan e parë dhe njeriun e radhës në sipërfaqen e hënës në 2024 për tu përgatitur për hapin tjetër gjigand, eksplorimin e marsit nga 2030-ta. Ekspertët thonë se uji në hënë hedh bazat për një ekonomi të ardhshme hënore. Është shumë më lirë të prodhohet karburant për raketat hapësinore në hënë se sa të dërgohet ai nga toka. Ndaj kur eksploruesit e ardhshëm hënorë të duan të kthehen në tokë ose të udhëtojnë në destinacione të tjera, ata mund ta kthejnë ujin në hidrogjen dhe oksigjen, cka zakonisht përdoret për të furnizuar mjetet hapësinore. Furnizimi në hënë mund të ulë kështu koston e udhëtimeve hapësinore dhe ta bëjë një bazë në hënë, më të përballueshme.

Kulla më e lartë në botë, kuqezi/ Urime nga Burj Khalifa në Dubai. Edhe ura e Bosforit kuqezi për 108 vjetorin e pavarësisë
29/11 01:30
Top News – Itali, ulen infektimet/ Numri i viktimave mbetet i lartë
28/11 22:11
Top News – Greqi, rekord viktimash/ Situata e pandemisë, e rënduar
28/11 21:48
Top News – Kulla më e lartë në botë/ Dubai, vishet me ngjyrat kuq e zi
28/11 19:29
Top News – Resortet e skive/ Evropë, nuk ka sezon këtë vit
28/11 18:38
Top News – Moti i keq… Sardenjë, viktima e të zhdukur
28/11 17:59
Top News – BE dhe Britania/ Përpjekje për një marrëveshje
28/11 17:58
Top News – Vaksina e Oksfordit/ Avantazhet ndaj rivaleve
28/11 17:57
Urimi i veçantë nga Dubai, ndërtesa më e lartë në botë vishet kuq e zi
28/11 17:51
Top News – Spitalet në Angli/ Vaksina antiCovid vjen për 10 ditë
28/11 16:38
Top News – Vjenë, hoteli pa klientë/ Kohë pandemie, punonjësit nisin të shesin ëmbëlsira
28/11 16:32
Top News – Makina me hidrogjen/ Në prag të revolucionit të gjelbër
28/11 16:29
Top News – Ndihmon kundër Covid-it/ Britani, vitamine ‘D’ falas
28/11 14:54
Top News – Gjykata e Apelit/ Refuzon Trump për Pensilvaninë
28/11 13:07
Top News – Vrasja e shkencetarit/ Irani-Izraeli si mercenar
28/11 12:58
Top News – OBSH për vaksinën/ ’Duhen vlerësime të sakta’
28/11 12:56
Top News – Pandemia në glob/ Evropa zbut masat, SHBA në alarm
28/11 12:29
Greqia nuk gjen qetësi/ 101 viktima dhe mbi 2000 raste të reja në 24 orët e fundit
28/11 02:56
Top News – Si u zbulua mafiozja/ Ekzekutoi të dashurin shqiptar
27/11 21:54
Top News – Kim Jong i pamëshirshëm! Diktatori ekzekuton 2 persona
27/11 21:51