Top News – Shkelja e armëpushimit, Azerbajxhani njofton për katër ushtarë të vrarë
13/12/2020 13:24

Është shkelur sërish armëpushimi i arritur me shumë mundim mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Luftimet në Nagorni Karabak shpërthyen sërish, dukei kushtuar jetën 4 ushtarëve azerë. Ende nuk ka një reagim nga Armenia, ose aleatët e saj etnikë armenë ndaj këtij njoftimi të bërë nga ministria azere e mbrojtjes. Deklarata nuk jepte shumë detaje, por njoftonte vetëm se vrasjet ndodhën gjatë një “operacioni anti-terrorizëm” pranë Hadrut, një rajon jugor i enklavës malore.Një ditë më parë, Ministria e Mbrojtjes e Armenisë akuzoi forcat azere për sulm ndaj pozicioneve të mbajtura nga forcat etnike-armene pranë Hadrut. Paqeruajtësit rusë që monitorojnë marrëveshjen e pushimzjarrit, e pranojnë shkeljen e armëpushimit, por nuk thanë se kush ishte fajtor. Nagorni Karabaku i përket Azerbajxhanit, megjithatë territori dhe disa zona përreth janë kontrolluar nga forcat etnike armene që prej fillimit të viteve 1990. Të dyja palët janë përplasur rregullisht, por shtatorin e këtij viti, Azerbajxhani nisi një fushatë ushtarake që rezultoi me marrjen e kontrollit të pjesës më të madhe të Nagorno Karabakut dhe rajoneve përreth. Në fillim të nëntorit, u ra dakord për një armëpushim të ndërmjetësuar nga Moska, i cili mundësoi vendosjen e 2.000 forcave paqeruajtëse ruse në zonën e konfliktit.

Top News- Senati jep dritën jeshile!/SHBA 430 miliardë dollarë për uljen e inflacionit
08/08 20:55
Top News-Bota në alarm për centralin ukrainas/Bombardimet mbi Zaporizhja, rrezik katastrofë nukleare
08/08 20:52
Top News- Tregtari serb i armëve mashtron SHBA/Lidhja me avionin me mucione që u rrëzua në Greqi
08/08 19:55
Top News- Ukraina drejt njohjes së Kosovës!/Rezoluta në parlament, Kievi ndryshon qëndrim!
08/08 19:54
Top News-190 mijë euro kushton kamioni me drogë/Një shqiptar kapet nga policia greke, një në kërkim
08/08 18:55
Top News- Nis vaksinimi për linë e majmunëve/Itali, kush do të jenë të parët në radhë!
08/08 18:48
Top News- Avionët e braktisur…tani për turistët!/ Si dështoi plani për ta kthyer në një restorant
08/08 18:22
Top News-‘Lufta kundër drogës ka dështuar!’/Shuarja e karteleve, Kolumbia i kërkon ndihmë SHBA
08/08 17:53
Top News- Erdogan viziton Ballkanin Perëndimor/Presidenti turk, i shqetësuar për rajonin pas luftës
08/08 17:37
Top News – Itali, thahet lumi ‘Po’ / Del në sipërfaqe bomba e Luftës së Dytë Botërore
08/08 16:42
Top News- Mund të ‘gëlltisë’ Harkun e Triumfit/Gropa misterioze në Kili zgjerohet, dyfishon përmasat
08/08 15:59
Top News- Yje që bien e dëshira që shprehen…/Shiu meteorëve të gushtit, kthehet spektakli në qiell
08/08 15:39
Top News – Balena në ‘grevë urie’ / Është bllokuar në lumin e Senës, refuzon ushqimin
08/08 15:35
Top Channel/ Drithë nga Ukraina! Një anije me grurë po lundron drejt Durrësit
08/08 15:07
Top Channel/ Manovrat kineze/ Vazhdon stërvitjen rreth Tajvanit
08/08 14:42
Top News – Lisbona “josh” turistët/Plazhe të paprekura dhe të larmishme për të gjithë
08/08 14:26
Top News-Me gomone në Angli dhe kërkojnë azil / Shqiptarët, viktima trafiku! Ja kërkesa e deputetëve
08/08 14:06
Top News – Detajet e krimit të dyfishtë në SHBA/Mediat amerikane shkruajnë për çiftin shqiptar
08/08 13:46
Top News – Bota në prag të Armagedonit bërthamor!/ Lëshohet alarmi: Po luajmë me një armë të mbushur
08/08 13:13
Top News-Turqia thellon lidhjet me Rusinë!/Perëndimi në ethe-A mund të ndëshkohet një anëtar i NATO?
08/08 12:58