Top News – Shitet për 22 milionë dollarë ferma në Neverland e Michael Jackson
25/12/2020 12:59

Ferma Neverland, e yllit të ndjerë të popit Michael Jackson, i është shitur një investitori miliarder për një të katërtën e çmimit të saj fillestar. Rob Burkle, një ish mik i Jackson, e bleu së fundmi pronën në Los Olivos të Kalifornisë. Ai pagoi 22 milionë dollarë, për Neverland – raporton Wall Street Journal, duke cituar të dhënat publike dhe tre persona në dijeni të marrëveshjes. Prona prej 1100 hektarësh fillimisht kishte dalë në shitje për 100 milionë dollarë, në 2015. Që atëherë, Neverland, në veri të qytetit Santa Barbara, ka hyrë dhe dalë nga tregu, e listuar për herë të fundit me çmimin më të ulët prej 31 milionë dollarësh. Jackson e kishte blerë për 19.5 milionë dollarë Neverlandin të cilit ai i vendosi emrin e një ishulli imagjinar ku fëmijët nuk rriteshin kurrë, bazuar në historinë e Peter Panit. Këngëtari i The Thriller, e bleu atë në 1987 dhe ajo u bë shtëpia e tij gjatë kulmit të famës së tij. Ai e shndërroi fermën në një kompleks argëtimi duke ndërtuar një kopsht zoologjik dhe një park lojërash ku rregullisht ai argëtonte fëmijët dhe familjet e tyre. Në vitet 1990-2000, Neverland u vendos në qendër të disa hetimeve për akuzat për shfrytëzim seksual të minorenëve në adresë të këngëtarit. Në 2005, jackson, u gjykua dhe akuza për abuzim me një 13 vjecar në fermë, u rrëzua. Ai nuk u kthye kurrë më në Neverland. Katër vite më pas, në qershor 2009, Jackson vdiq në një tjetër shtëpi të tij në Los Angeles, pas një arresti kardiak të shkaktuar nga një overdozë droge.

Top Channel/Iku Merkel, iku mbështetja për Vuçiç: Qeveria e re gjermane, dorë të hekurt mbi Serbinë
08/12 13:03
Top News – 300 mln USD për ushtrinë ukrainase / SHBA miraton projektligjin përballë kërcënimit rus
08/12 12:53
Top Channel/ Bllokimi i negociatave, Bullgaria tregon kushtet e saj: 6 muaj për…
08/12 12:25
Top Channel/ Biden “i tregon dhëmbët” Putinit: S`ka më doreza, po sulmuat do keni punë me ne!
08/12 12:08
Top Channel/ Ekspertët optimist: Ilaçi i GSK funksionon kundër Omicron-it!
08/12 12:06
Top News – SHBA kërcënon Putinin / Nëse sulmon Ukrainën do godasim atje ku dhemb më shumë
08/12 11:53
Top Channel/ Çfarë fshihet pas konfliktit: Jo vetëm NATO, përse Putini e ka “halë në sy” Ukrainën
08/12 11:45
Top News – Merr fund epoka e Merkel / Nga sot, Olaf Scholz është kancelar i Gjermanisë
08/12 11:43
Top News – Funksionojnë kundrejt Omicron / OBSH konfirmon, vaksinat ekzistuese janë efikase
08/12 11:41
Top Channel/ Kosova e Shqipëria gati të luftojnë në Ukrainë krah SHBA- heshtin Mali i Zi e RMV
08/12 11:36
Top News-Tensionet Rusi-Ukrainë / Çfarë fshihet pas tyre, sa real është pushtimi…
08/12 11:30
Top Channel/ Rusisë i del “armiku” nga s`e pret: një shtet tjetër i tregon forcën në kufi!
08/12 11:19
Top Channel/ “Ishuj cokollate” në Afrikë: shënjestra, tregu i luksit!
08/12 11:18
Top Channel/Pas përplasjes me Borell, Kurti nuk kursen as Von der Leyen: BE të jetë e drejtë!
08/12 11:16
Top News – Miliarderi japonez në orbitë / Rusia rikthehet te turizmi hapësinor
08/12 10:04
Top Channel/ Vaksinimi i detyrueshëm në Greqi, Mitsotakis:Kushtetuta na detyron të mbrojmë qytetarët
08/12 02:08
Top Channel/ Gjykata holandeze vendos kundër padisë ndaj ministrit izraelit të mbrojtjes
07/12 22:52
Top Channel/ Sulmuesi në zyrat publike në Moskë lë dy të vrarë e katër të plagosur
07/12 22:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit kompleton barrierën kufitare në Gaza
07/12 22:50
Top Channel/ Disa viktima nga shembja e ndërtesës tre-katëshe në qytetin bregdetar francez
07/12 22:49