Top News – Shefi i UNMIK/ Thirrje për dialog konstruktiv
21/10/2020 22:28

Shefi i misionit të OKB-sw në Kosovë Zahir Tanin, e pwrshwndeti vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel dhe i bwri thirrje të dyja palëve t`i zgjidhin tw gjitha cwshtjet e hapura mes tyre pwrmes bisedimeve konstruktive. Në një session-video të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), ku u diskutua raporti i ri gjashtëmujor për punën e UNMIK-ut, Tanin theksoi se takimet e përfaqësuesve të Kosovës dhe të Serbisë në Uashington kanë treguar potencialin për përparim “në zgjidhjen e mëtejshme të çështjeve të rënda”.“Kushtet më të rëndësishme që duhet të plotësohen, në mënyrë që bisedimet të kenë sukses, janë uniteti politik, përkushtimi i fuqishëm dhe vullneti i mirë, në Prishtinë dhe në Beograd, si dhe ekzistenca e përkrahjes ndërkombëtare për arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve”, tha Tanin.Ai nwnvizoi se publikimi i propozimit të aktakuzës së Dhomave të Specializuara ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe liderit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, është përcjellë në Kosovë me akuza që puna e kësaj Gjykate është “politikisht e motivuar”.“Reagimet e caktuara në opinionin e Kosovës kanë qenë shqetwsuese,përfshirë edhe përpjekjet që të vihet në pikëpyetje legjitimiteti i Dhomave të Specializuara, si dhe pretendimet që puna e tyre është politikisht e motivuar. Fatkeqësisht liderë politikë të caktuar nuk kanë ndihmuar gjithmonë që këto deklarata të rreme të korrigjohen ”, u shpreh shefi i UNMIK-ut. Pamjet: AFP

Top News – Kujdes lirinë e shtypit/ Brukseli paralajmeron Francën
23/11 18:45
Top News – Armiku i armikut tim../ Netaniahu në Arabine Saudite
23/11 18:45
Top News -Arrestohet “Skënderbeu” i drogës/Itali, siciliani identifikohej me emrin e heroit shqiptar
23/11 15:35
Top News – Punonjësit me Covid-19/ Plas kaosi në aeroportin e Shanghai-t
23/11 14:58
Top News – SHBA, miratohet urgjent ilaçi i ri/ “Mrekulli” me antitrupa
23/11 12:25
Top News – SHBA, vdekjet nga Covid-i/ Qindra trupa në kamionë frigoriferikë
23/11 12:24
Top News – Festa në mes të pandemisë/ Anglia lejon takimet familjare
23/11 12:12
Top News – Sekretari i ri i shtetit/SHBA, diplomati që do `zhbëjë` Trump
23/11 12:01
Top News – OBSH jep alarmin: Prisni valën e tretë të Covid-19!
23/11 11:38
Top News – Në samitin e G20-ës/ Merkel ngre shqetësime për vaksinën
23/11 11:28
Top News – Del më në fund rezultati/ Vaksina e Oksfordit, mbrojtje 70%
23/11 11:27
Top News – Kusht i presidentit turk/ Turqia në BE, të mbahen premtimet!
22/11 20:58
Top News – 28.337 raste me covid/ Itali, 6000 raste më pak në 24 orë
22/11 20:58
Top News – Spray anti-covid/ Australi, qeveria financon kurën
22/11 17:33
Top News – Protesta në Bjellorusi/ Mijëra në shesh kundër Lukashenkos
22/11 17:01
Top News – Twitter e Facebook/ Përgatiten për tranzicionin…
22/11 17:01
Top News – Trump JR në izolim/ ’Do të pastroj armët e mia’
22/11 17:01
Top News – Evropa shqyrton mundësinë e lehtësimit të masave para Krishtlindjes
22/11 15:21
Top News – Izraeli sulmon me raketa Hamasin në Rripin e Gazës
22/11 15:20
Top News – Më e thella në botë, hapet pishina e rrallë në Poloni
22/11 15:18