Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10/2020 12:07

Presidenti amerikan, Donald Trump iu shmang pyetjes nëse zëvendëspresidenti, Mike Pence do të ndalojë aktivitetet e fushatës zgjedhore, pasi shefi i stafit dhe punonjës të tjerë në zyrën e tij rezultuan pozitivë me COVID-19. “Duhet të pyesni atë vetë”, tha kreu i administratës amerikane. Pence sakaq vazhdoi fushatën e tij të planifikuar në 25 tetor, duke bërë një paraqitje në Karolinën e Veriut, ndërsa ai injoroi zyrtarët shëndetësorë të cilët thanë se ai nuk po respektonte rekomandimet e Grupit të Punës së Shtëpisë së Bardhë për koronavirusin, të cilin drejton. Shtëpia e Bardhë pretendoi se Pence, i cili ka rezultuar negativ nuk ka përse të izolohet, sepse puna që ai bën përjashtohet nga udhëzimet e qeverisë për hyrjen në karantinë për 14 ditë pas kontaktit me një person të infektuar. Shefi i saj i stafit, Mark Meadows, tha se personeli thelbësor duhet të vazhdojë punën e tij. “Ne nuk do të kontrollojmë pandeminë”, u shpreh ai për CNN, duke shtuar se fokusi është tek vaksinat dhe terapia. Kandidati demokrat për president, Joe Biden komentoi deklaratat e Meadows, duke thënë se ai “pranoi në mënyrë mahnitëse se administrata ka hequr dorë nga përpjekjet e saj për të kontrolluar pandeminë dhe nga vetë detyra themelorë për të mbrojtur popullin amerikan”.

Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18
Top News – Lajcak në krah të Vuçiç/ Qortime Kosovës se i ndaloi hyrjen
26/11 16:16
Top News – Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm
26/11 15:17
Top News – Udhëtimet për festa/ Kryebashkiaku shkel rregullin i pari
26/11 15:16
Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46