Top News – SHBA përgatit hakmarrjen/ NYT, administrata Biden do godasë Rusinë!
08/03/2021 22:32

Shtetet e Bashkuara po përgatiten të ndërmarrin një sulm madhor shpagues kibernetik kundër Rusisë, në shenjë hakmarrjeje ndaj goditjes që iu bë vitin e kaluar agjensive të qeverisë amerikane. New York Times shkruan se ky reagim, së bashku me përgjigjen e së njëjtës natyre që mund t`i japin Kinës, mund të nisin të përvijojë mënyrën sesi administrate Biden do të menaxhojë konfliktin e përshkallëzuar kibernetik e nëse presidenti amerikan do të gjejëj një rrugë për t`i ndëshkuar edhe më fort rivalët që nuk reshtin së shfyrtëzuari pikat e dobëta të infrastrukturës qeveritare amerikane të mbrojtjes, me qëllimin të grabisin të dhëna e mundësisht ta dëmtojnë atë në një formë kritike. E para lëvizje madhore e SHBA pritet brenda tre javëve të ardhshme përmes një serie veprimesh clandestine që do të ndërmerren brenda vetë Rusisë dhe që do të jenë të qartë për presidentin Putin dhe sherbimet ruse të inteligjencës, por jo të gjithë botën. Shkurtin e kwtij viti, ligjvënësit amerikanë hapën hetime këtë javë lidhur me penetrimin në sistemet e kompanisë SolarWinds në dhjetor 2020 që çoi në kompromentimin e sistemeve kompiuterike të qeverisë amerikane si dhe të shumë përdoruesve privatë. Krerët e kompanive teknologjike thanë në dëshmi para ligjvënësve se nuk dihen ende përmasat e plota të kësaj ndërhyrjeje.

Top Channel/ Deklarata e Vucic: Me Biden, Serbia nuk do ta ketë të lehtë!
23/04 11:16
Top Channel/ Biden do njohë genocidin armen, Erdogan mbledh me urgjencë “shtabin”
23/04 11:11
Top Channel/ Ishte lojë? Rusia tërheq trupat, por jo armatimet e rënda nga kufiri me Ukrainën!
23/04 11:06
Top Channel/ Tragjedi në Mesdhe-mbytet anija me emigrantë, nuk mbijeton asnjë!
23/04 10:46
Athinë, kapet 4.4 tonë kanabis/ Droga nga Libani kishte destinacion Sllovakinë
23/04 02:26
Top Channel/ Sekti budist tailandez tenton rekord botëror me 330,000 qirinj lutjeje – Pa koment
22/04 21:53
Top Channel/ Në malet e Lima në Peru, uji mblidhet me metoda para-hispanike – Pa koment
22/04 21:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit mobilizohet në zonat e aneksuara Golan, pas sulmit me raketë
22/04 21:50
Top Channel/ Indonezia krijon qendër kërkimi në bazën detare për gjetjen e nëndetëses së zhdukur
22/04 21:50
Top Channel/ Në qytetin e shkatërruar Donbas, ushtarët Ukrainas vrojtojnë pozicionet e separatistëve
22/04 21:49
Top News – Franca ‘ia hodhi’ valës së tretë/ Bie numri i infektimeve, pritet lehtësim i masave
22/04 21:13
Top News – Momenti i sikletshëm i Samitit/ Problemet teknike ‘hutojnë’ Putinin
22/04 21:12
Top News – SHBA me një shtet të ri…! Miratohet projektligji për njohjen e Washington DC
22/04 20:53
Top News – Pfizer zbulon mashtrimin/ Krem anti-rrudhë në vend të vaksinës
22/04 20:02
Top News – Dita ndërkombëtare e tokës/ NASA, emetimet e karbonit në rritje pas pandemisë
22/04 19:58
Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44