Top News – SHBA, hakerët grabisin kodet e hyrjes në Departamentin e Thesarit
22/12/2020 10:48

Dhjetëra llogari email-i të punonjësve në Departamentin e Thesarit janë kompromentuar nga hakerë të sofistikuar, përgjegjës për një fushatë të gjerë spiunazhi kundër agjencive federale amerikane, pohoi zyra e Senatorit Ron Wyden. Në deklaratën me shkrim, thuhet se Komisioni i Senatit për Financat ishte informuar mbi aktivitetin e hakerëve në email-et e Departamentit të Thesarit dhe se duket që ka qenë një operacion me përmasa domethënëse. Wyden, demokrati më i lartë në komision, tha se kompania Microsoft e kishte njoftuar departamentin se dhjetëra llogari email-i ishin kompromentuar dhe se hakerët kanë hyrë edhe në sistemet e komunikimit të zyrtarëve më të lartë. “Departamenti i Thesarit nuk është në dijeni të të gjitha veprimeve që ndërmorën hakerët, ose çfarë informacioni është vjedhur,” thuhej në deklaratë, duke shtuar se Shërbimi i të Ardhurave Fiskale kishte njoftuar se nuk ka shenja që të dhënat e taksapaguesve amerikanë janë ndikuar. Por ndërkohë senatori e pranoi se aktiviteti i hakërimit përfshin edhe vjedhjen e çelësave të kriptimit, shkruan The Guardian. Deklarata e Senatorit Wyden përmbante tone mjaft më pesimiste se sa komentet e Sekretarit të Thesarit, Steven Mnuchin, i cili tha për kanalin CNBC më herët të hënën se “pozitivja është që nuk ka pasur dëme dhe se nuk kemi parë zhvendosje të një sasie të madhe informacioni”.

Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08
Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/Centrali bërthamor në rrezik/NATO thirrje Rusisë:Lejoni inspektimin e OKB në Zaporizhia
18/08 09:55
Top News – Parisi shndërrohet në ‘Venecia’!/Zjarr në Portugali, moti merr kthesën e papritur!
17/08 21:00
Top News – Sheiku arab udhëton me autobus/Dëshiron të duket si një njeri i zakonshëm për pushime
17/08 19:36
Top News- Një ‘fashiste’ në krye të Italisë!/Kush është Giorgia Meloni dhe a do marrë pushtetin
17/08 18:26
Top Channel / “Kërkojmë dy idiotë”/ Kryetari i bashkisë së Venecias kërkon djemtë që bënë sërf
17/08 17:46
Top News- Zbulohet sekreti që fshihte Joe Biden/E dinte që në 2021 që do të kishte luftë në Ukrainë
17/08 16:28
Top News- Kina i vjen në ndihmë Putin/ Pekini dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi
17/08 16:02
Top Channel/ Kaos në Paris. Stuhia e dhunshme përmbyt kryeqytetin francez
17/08 15:52
Top News – 100 banka, 1000 të dyshuar! Mashtrimi më i madh tatimor në Gjermani, kancelari në qendër
17/08 15:46
Top News – NASA ‘niset’ drejt Hënës / Raketa gjigante gati për fluturimin inaugurues
17/08 15:45
Top Channel/ Treni ngec mes flakëve në Spanjë, pasagjerët thyejnë xhamat për të dalë
17/08 15:41
Top News – Një S-400 i dytë rus në Turqi / Sistemi raketor i mbrojtjes që e përplasi me SHBA
17/08 15:24
Top News – Zhduket Dubai, ‘e gëlltit’ pluhuri / Stuhi rëre mbi qytet, apeli: Qëndroni në shtëpi
17/08 14:46
Top News – ‘Avullon’ liqeni Garda / Italia po përvëlohet, thatësira më e madhe në dekada
17/08 14:08
Top News – Rusia prezanton ‘arsenalin’ / Forum ushtarak afër Moskës, promovohen armët ruse
17/08 14:06