Top News – SHBA, gjykata supreme/ Vendim historik për abortin
29/06/2020 21:17

Në një vendim të konsideruar si gati historik, Gjykata Supreme në SHBA e cilësoi jokushtetues ligjin që kufizon abortet në Luiziana. Ligji kërkonte që mjekët që bënin aborte të privilegjonin spitalet afër, e kjo për gjykatësit coi drejt një ngarkese të padrejtë për gratë. Kreu I Drejtësisë John Roberts u bashkua me gjyqtarët liberalë në vendimin e marrë 5-4 I cili qe një grusht I fortë për grupet kundër abortit.Gjykata kishte ndjekur një politikë të ngjashme në Teksas në 2016, por kjo është cështja e parë madhore për abortin e vendosur prej saj gjatë presidencës Trump. Ligji i Luizianës i vitit 2014 thoshte që mjekët të privilegjonin spitalet brenda 48 km nga vendi ku praktikonin profesionin e tyre, dhe kjo u argumentua me pretendimin se bëhej për të mbrojtur gratë. Por kritikët thanë se ligji i diskutueshëm kufizonte numrin e personave që e ofronin këtë shërbim në shtetin në fjalë, duke shkelur të drejtën e grave për një abort. Majin e një viti më parë, disa shtete amerikane vendosën kufizime të reja ndaj abortit, duke inkurajuar kështu kundërshtarët e tij për mundësinë e sfidimit të vendimit të vitit 1973 të Gjykatës së Lartë, që vendoste të drejtën kushtetuese të grave për abortin.

Top News – Digjet në Slloveni/ Skulptura e Melania Trump
09/07 13:21
Top News – Mbi 12 milionë të infektuar nga koronavirusi në botë
09/07 12:53
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Maska dhe frikë nga vala e dytë
09/07 12:05
Top News – Policia Holandeze/ Zbulon konteinerët e ‘torturave’
08/07 20:33
Top News – Ribashkimi i ‘Friends’/ Pas 25 vitesh, gati seria e re
08/07 20:27
Top News – Virusi anulon festivalin/ Xixëllonjat vallëzojnë vetëm
08/07 20:26
Top News – Plani në Britani/ 50 për qind ulje nëse darkon jashtë
08/07 20:25
Top News – Pas 137 ditësh… Bergamo, asnjë pacient me covid
08/07 19:23
Top News – Shpërthim i virusit/ Mbyllet spitali në Londër
08/07 18:56
Top News – Ministri malazez/ Infektohet nga koronavirusi
08/07 18:55
Top News – Melburni në izolim/ 5 milionë banorë në shtëpi
08/07 18:26
Top News – Udhëtimet në Ballkan/ Austria, tjetër paralajmërim
08/07 17:58
Top News – Kandidon për president/ West nuk mbështet më Trump
08/07 17:57
Top News – Pas stuhisë…/ Balerinët u kthehen piruetave
08/07 17:35
Top News – India dhe Kina/ Këtë muaj misione në Mars
08/07 15:21
Top News – HIV/Aids, mjekimi/ Sukses ilaçi eksperimental
08/07 15:15
Top News – Katalonja, maskat/ Mbajtja bëhet e detyrueshme
08/07 15:02
Top News – Tom Hanks: Covid si Lufta e Dytë Botërore
08/07 14:26
Top News – Kryeministri australian: S’kemi kontroll mbi virusin
08/07 12:40
Top News – Drejtori i FBI-së: Kina, kërcënimi më i madh për SHBA-në
08/07 12:22