Top News- SHBA blindon Evropën Lindore/Marina amerikane, luftanije dhe tanke pranë Rusisë
11/08/2022 18:01

Pak ditë pasi Senati në Uashington votoi unanimisht për pranimin e vendeve nordike në NATO, trupat ushtarake finlandeze zhvilluan një stërvitje të përbashkët me marinën amerikane. Ndërkohë që Shtetet e Bashkuara tw Amerikws kanw blinduar të gjitha anët e Evropës Lindore. Luftanija amerikane “JU ES ES Kirsarxh” ndodhet në ujërat finlandeze jo shumë larg Rusisë, duke i dërguar Moskës një mesazh të ashpër ndërkohë që luftimet në Ukrainë vazhdojnë. Shtetet e Bashkuara po ashtu janë duke kryer më shumë stërvitje ushtarake me vendet baltike si Letonia dhe trajnojnë ushtritë e vendeve që kufizohen me Rusinë. Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha gjatë në një konferencë për shtyp me ministrin letonez të Mbrojtjes Artis Pabriks në Riga, se Uashingtoni gjithashtu mund të vendosë më shumë trupa amerikane nëse është e nevojshme për të forcuar rajonin kundër çdo kërcënimi të mundshëm nga Rusia.

Top News – Ukraina çliron tokat që Putin aneksoi / Kievi avancon në Kherson, forcat ruse zbrapsen
05/10 13:40
Top Channel/ Eurodeputetja pret flokët në parlament: Ndaloni dhunën në Iran
05/10 12:39
Top News – Putin firmos aneksimin e tokave ukrainase / Katër vite tranzicion për tu bërë ‘Rusi’
05/10 12:08
Top News-Çfarë ka në mendje Vladimir Putin?/A do ta shtypë apo jo butonin e kuq, analistët në ‘terr’
05/10 12:05
Top News-Nga ‘Graceful’ në ‘Balena vrasëse’/Jahti i Putinit ndryshon emër, largohet nga Kaliningradi
05/10 11:50
Top News – Asteroidi i goditur nga NASA / Lë pas ‘një bisht’ 10 mijë kilometra të gjatë
05/10 11:49
Top channel/ Paketa e 8 e sanskioneve, BE bie dakord për një çmim tavan të naftës ruse
05/10 11:39
Top News – Gazprom kthen gazin në Itali / Nis eksporti përmes Austrisë, u pezullua në fundjavë
05/10 11:38
Top News – Elon Musk ‘kënaq’ Putinin! / Rusia mbështet ‘planin e paqes’, Ukraina e zemëruar
05/10 11:37
Top News – Rusia gjen ‘partner të ri’ / Mbylli rubinetat për Evropën, i shet gaz Talebanëve
05/10 11:36
Top Channel/ Putin nënshkruan ligjet për aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës
05/10 11:29
Top News – Lëshoi raketën si kërcënim por dështoi/ Koreja e jugut kërkon ndjesë, alarmoi popullatën
05/10 11:28
Top News – Kërkoi miliarda euro dëmshpërblim lufte / Gjermania refuzon kërkesën e Polonisë
05/10 11:24
Top Channel/ Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter-it
05/10 11:04
Top News – Shi raketash!/Ukraina sulmon me artileri ushtrinë ruse
05/10 10:29
Top News – Në mbrojtje të luleve të shkretëtirës/ Kili krijon park kombëtar në thatësirë
05/10 10:29
Top News – Ngushtica e re në Detin Baltik/Polonia kanal të ri për shmangur Rusinë
05/10 10:28
Top News – Pinguinët në rrezik/ Gripi i ri kërcënon koloninë e Afrikës së Jugut
05/10 10:28
Top Channel/Emrat një për një:Shkupi publikon për herë të parë të dhënat e atyre që luftuan me ISIS!
04/10 23:11
Top Channel/Vuçiç, tjetër paralajmërim misterioz: “Më keq se në vitet 90`, na pret një betejë e Stalingradit”!
04/10 23:09