Top News – SHBA 11 vjeçari vdiq nga hipotermia/ Familja, 100 milionë usd nga kompania energjetike
22/02/2021 22:52

Familja e një 11 vjecari në Teksas të Shteteve të Bashkuara, I cili ndërroi jete në mesin e acarit që përfshiu shtetin jugor, kërkon 100 milionë dollarë nga kompanitë energjetike lokale të cilat I akuzon për neglizhencë. E ëma e gjeti pa ndjenja Cristian Pineda në shtëpinë e tyre levizese në mesin e ngricës. Miliona banorë në Teksas mbetën pa energji elektrike në kohen kur rajonet jugore te vendit u perfshine nga një të ftohtë ekstrem I cili ka marrë dhjetëra jetë njerëzish. Familjarët thonë se 11 vjecari vdiq nga hipotermia, megjithatë do të pritet rezultati I autopsisë për të nxjerrë një përfundim të qartë e kjo mund të vonojë disa javë. Në aktpadinë e paraqitur nga të afërmit e vogëlushit, theksohet se firmat ne fjale kanë vendosur “përfitimin përpara mirëqënies së popullit”, dhe dështuan të përgatiten sic duhet për një situatë të tillë atmosferike. Në gjyq janë thirrur si Koroporata elektroenergjetike, ashtu edhe këshilli I centraleve elektrike të Teksasit, për të cilat thuhet se pavarësisht faktit që ishte parashikuar mbërritja e një vale të tillë të ftohti, nuk ndërmorën asnjë hap për të parandaluar krizën dhe ishin totalisht të papërgatitura për të. Pamjet: AFP

Top News – Presidenti kinez shpall fitoren/ Bëmë një ‘mrekulli’, zhdukëm varfërinë ekstreme
25/02 16:52
Park i ri ujor në Dubai/ Një rrëshqitëse për rekord guinnes, 48 metra e lartë – Pa komente
25/02 16:24
Të pajisur me pasaportën e vaksinës/ Izrael, koncerti i parë për të imunizuarit– Pa koment
25/02 16:23
Top News – Motoristët si skllevër…/ Itali, kompanitë shpërndarjes së ushqimeve në hetim
25/02 16:23
Top News – Stilistët me ngjyrë, bëjnë histori në Milano në javën e modës
25/02 16:22
Top News – Aksident i rëndë rrugor/ SHBA, policia ndërhyn dhe shpëton shoferin– Pa koment
25/02 16:20
Top News – Pandemia i ktheu në zoom/ SHBA, kirurgjia plastike ‘boom’ kërkesash – Pa koment
25/02 16:19
Pandemia ‘mbyll’ kulturën/ Zvicër, koncerte për vetëm një spektator… – Pa komente
25/02 16:19
Top News – Po vijnë Golden Globes…/ Përgatitjet e fundit për ceremoninë e pazakontë– Pa Koment
25/02 16:19
Top News – Vrasja e Khashoggi-t/ Raporti i zbulimit amerikan implikon princin e kurorës
25/02 16:18
Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37
Top News – Bëj zgjedhjen tënde…/ Serbi, qytetarët vendosin mes 4 vaksinave
25/02 12:37
Top News – Prej 5 vitesh në arrati/ Kapet delja Baarack, lesh sa për 490 palë çorape
25/02 12:32
Top News – Policia malazeze në Tuz/ Për mbylljen me forcë të aktiviteteve tregtare
25/02 12:32
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Hap rrugën për miratimin e lejeve të qëndrimit
25/02 12:32
Top News – Kur drejtësinë e bën Gjermania/ Merr vendimin historik për ish agjentin sirian
24/02 22:50
Top News – Pandemia nuk prek armët/ Në lindjen e mesme organizohet panairi gjigand
24/02 22:34
Top News – Kaliforni, vdes marinsi 30 vjeçar/ Polici i mbajti gjurin në fyt për 5 minuta
24/02 22:21