Top News – Rusia nis tanke në Taxhikistan / Përforcime në bazë, mbrojtja raketore në gatishmëri
06/12/2021 14:34

Rusia tha të hënën se ka nisur përforcime në bazën e saj ushtarake në Taxhikistan, me 30 tanke të reja dhe qindra trupa që do të angazhohen edhe në stërvitje të reja me sistemet e mbrojtjes ajrore. Kjo duket se nxjerr në pah shqetësimin e Moskës për trazirat në afganistan. Mundësia që militantët islamikë në afganistan të infiltrohen në taxhikistan dhe ish republikat e tjera sovjetike në azinë qendrore është një shqetësim për Moskën, që e sheh rajonin si një barrierë mbrojtëse në jugun e saj. Forcat ruse simuluan të hënën përballjen me një sulm ajror armik duke përdorur sistemet S-300PS. Baza në taxhikistan, një ish rajon i Bashkimit Sovjetik, është më e madhja që rusia ka jashtë vendit. Atje u simuluan 10 lëshime raketash kundër objektivave të ndryshme ajrore në kuadër të stërvitjes, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Top News-15 reaktorë bërthamorë, 30000 km gazsjellës/Sulm mbi Ukrainë, shkatërrim për gjithë Evropën
26/01 11:17
Top Channel/ Shoferi i autobusit shpallet fajtor për aksidentin në Bullgari
26/01 11:02
Top Channel/ Biden: SHBA mund të sanksionojë personalisht Putinin nëse Rusia pushton Ukrainën
26/01 10:58
Top News-Vdekja tragjike e shqiptarit në Itali/U përplas nga një makinë në vijat e bardha
26/01 10:18
Top Channel/ Mbërrijnë në Ukrainë armët e SHBA/ Kjo është ngarkesa e dytë e ndihmave
26/01 02:25
Top News-Bota në alarm për shkak të Omicron!/Kompania Pfizer teston një vaksinë për këtë variant
25/01 22:05
Top News- Ndryshojnë rregullat e BE/Sa doza duhen për të hyrë ne vendet e unionit
25/01 20:39
Top Channel/ Britania heq masat anticovid. Në aeroport nuk kërkohet më tampon dhe as karantinë
25/01 20:13
Top News-24 orët që ndajnë ‘paqen’ nga lufta!/Udhëheqësit e Ukrainës përpiqen të qetësojnë vendin
25/01 19:15
Top News-BA 2, një variant i ri koronavirusi/Deri tani është shfaqur në 40 vende të botës
25/01 18:59
Top Channel/ Emigrantët vdesin të ngrirë në brigjet e Italisë, i kapi acari në mes të detit!
25/01 17:58
Top Channel/ F35 amerikan rrëzohet në Detin e Kinës Jugore, Pekini dërgoi bombarduesit!
25/01 17:53
Top News-Vladimir Putin ka në dorë Evropën/Çfarë ndodh nëse Rusia ndërpret furnizimin me gaz
25/01 17:39
Top News- Diplomatët shqiptarë në 4 shtete/ Pezullojnë punën, shkak moti dhe koronavirusi
25/01 15:53
Top News- Arrestohet shqiptari pozitiv me Covid/ Itali, del nga shtëpia për të shitur kokainë
25/01 15:42
Top Channel/Izraelitët krijojnë super dronin: Pushkë automatike e snajper, godet cdo gjë që lëviz!
25/01 15:06
Top News – Luftanijet nën kontrollin e NATO-s / Sa trupa amerikane qëndrojnë aktualisht në Evropë?
25/01 14:57
Top News – Ushtarët rusë kanë hyrë në Ukrainë! / ‘Agresioni i Putin, si pushtimi nazist i Polonisë’
25/01 14:56
Top News – Kriza e raketave Nr.2… / Rusia ‘bashkon forcat’ me Kubën, partnership strategjik
25/01 14:54
Top News – Gjermania ‘tradhëtoi’ Ukrainën / Ndaloi eksportet e armëve dhe mbështet Nord Stream 2
25/01 14:54