Top News – Rusia kërcënon Moldavinë / Ndalon gazin për shtetin më të varfër në Evropë
27/10/2021 11:54

Vendi i tij është në mesin e një krize gazi por Nicu Popescu përpiqet të mbetet pozitiv. Të hënën, vendi ynë bëri histori – thotë ministri i jashtëm i moldavisë, “Për të parën herë blemë gaz nga një burim që nuk ishte Gazpromi rus”. Ngarkesa e gazit nga polonia ishte një milion metra kub. Por moldavia do të ketë nevojë për shumë më tepër gaz nëse Gazprom bën atë që ka kërcënuar të bëjë: të mbyllë rubinetin e gazit. Deri më tani, 100 për qind e gazit të Moldavisë vjen nga rusia. Por kontrata e furnizimit ka skaduar në fund të shtatorit. Gazprom rriti cmimin dhe moldavia po stërmundohet për ta paguar. Në mungesë trë një kontrate të re, gjigandi rus i energjisë ka reduktuar furnizimet duke e shtyrë moldavinë të shpallë një gjendje emergjence 30 ditore. Gazprom akuzon moldavinë se po shkakton një krizë dhe ka kërkuar pagimin e 709 milionë dollarëve borxhe, që moldavia i kundërshton. Negociatat vazhdojnë. Zyrtarët moldavianë thonë se do të donin të nënshkruanin një kontratë të re me Gazprom por vetëm nëse kushtet do të ishin më të favorshme. Nëse nuk do të ketë një marrëveshje me Rusinë, a do të mundet Moldavia, një nga vendet më të varfra të evropës, të blejë gaz diku tjetër?

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22