Top News – Rritet çmimi i ‘bagetës’-s / Alarm i kuq në Francë për bukën simbol
25/10/2021 19:08

Cmimi i Bagetës, bukës së famshme dhe të shumëimituar, simbol të francës, mund të rritet në shumë furra në vend. Përballë një rritjeje të përgjithshme të cmimeve, furrtarët e Francës mund të detyrohen të zemërojnë një pjesë të klientëve. “Kostoja e grurit, miellit, energjisë, cmimet e lidhura me ambalazhimin, të gjitha këto përbëjnë alarm të kuq”, njofton një mikrofonin e radio France Info, presidenti i konferedarës kombëtare të bukëpjekësve francezë. Sipas tij, rritja e cmimit të bagetës është e pritshme javët e ardhshme, e ndoshta edhe ditët e ardhshme. Shkak për këtë është rritja e cmimit të grurit, me 30 për qind që nga fillimi i vitit, për shkak të të korrave jo të mira në rusi, si pasojë e thatësirës dhe përmbytjeve që kanë bërë që të bjerë oferta. Por edhe për shkak të rritjes së cmimit të energjisë. Aktualisht në francë, bageta standarte kushton rreth 90 centë. Dhe cmimi i këtij produkti bazë, aq i rëndësishëm sa që është kërkuar që të njihet edhe si trashëgimi botërore nga UNESCO, është rritur me vetëm 23 centë në 20 vitet e fundit.

Top Channel/ Alec Baldwin thotë se ‘nuk ndjehet fajtor’ për vrasjen e kinematografes në sheshxhirim
03/12 21:43
Top Channel/ Orkat ngarkohen në kamionë për çmontimin e impjantit të kontestuar të detarëve
03/12 21:43
Top Channel/ Qendra e re artit në Moskë, ‘lustron’ imazhin kulturor të Rusisë
03/12 21:42
Top Channel/ Dalin në ankand xhevahirët e gruas së Napoleon Bonepartit në Londër
03/12 21:41
Top News- Tensionet arrijnë kulmin / Biden paralajmëron Putin të mos pushtojë Ukrainën
03/12 20:18
Top Channel/ SHBA, Omikron zbulohet në 5 shtete, një pjesë e mirë kanë qenë persona të vaksinuar
03/12 20:02
Top News- Radhë për bukë në Turqi/Qytetarët në panik, shkëmbejnë kursimet me flori
03/12 19:26
Top News- Pa viza apo lejëqendrim…! / Vendi evropian ku mund të emigrojnë të gjithë
03/12 19:18
Top News-Zvicra, me masa të ashpra / Vendi në alarm nga varianti Omicron i Covid
03/12 19:08
Top News-Të panjohur për mutacionin e ri/Laboratori në Britani merr në studim Omicron
03/12 19:07
Top News-Hekurudhë në mes të shkretëtirës/7 shtete do financojnë 250 miliardë dollarë
03/12 19:04
Top News- Misteri, nga erdhi Omicron…!/Origjina e variantit më të rrezikshëm të Covid
03/12 18:30
Top News- Mister në Spanjë/Qindra zogj të ngordhur bien nga qielli
03/12 18:12
Top News- Austria pa kancelar/Kush do ta zëvendësojë Sebastian Kurz?
03/12 16:46
Top News- Futbollisti i Aston Villas/ Përplas Lamborghinin e tij prej 200 mijë Paund
03/12 16:22
Top Channel/ Biden, me mesazh të fshehtë: “Jemi komb i madh, në ditët më të errëta do gjejmë…”
03/12 15:48
Top Channel/”Akt lufte”, gjenerali amerikan: Rusia e Kina po godasin me lazer satelitët tanë!
03/12 15:47
Top News-700 snajpera rusë në kufi me Ukrainën/Putin paralajmëron NATO-n: Zbrapsu ose do plasë lufta
03/12 15:44
Top News – Festat po afrojnë… / Babagjyshi kridhet në akuariumin e Seulit
03/12 15:39
Top News – Lopët veshin ‘recipeta’ leshi / -60 gradë celcius në qytetin më të ftohtë në botë
03/12 15:30