Top News – Rrëmbimi u urdhërua nga Lukashenko/ Atletja kërkon azil në Poloni. Arratiset i shoqi
02/08/2021 21:46

Dita e djeshme pasoi me një skandal në Lojërat Olimpike ku u tentua rrëmbimi i atletes bjelloruse Kristina Tsimanouskaja me porosi të diktatorit Aleksander Lukashenko, por atletja shpëtoi në moment të fundit pasi kërkoi ndihmë nëpërmjet rrjeteve sociale duke shmangur një tragjedi. Sipas ‘’Sky News’’, burri i saj Arseni Zdavenish u arratis menjëherë drejt Ukrainës për të shpëtuar, ndërsa vetë sportistja bjelloruse është parë në dyert e ambasadës polake në Japoni për të kërkuar azil. Skandali solli reagime të mëdha, një ndër to dhe nga Gjermania e cila kritikoi ashpër Bjellorusinë për masat e ashpra të marra ndaj sportistes. Tsimanouskaja doli kundër qeverisë pasi sipas saj e kishin detyruar të merrte pjesë në gara që nuk ishte stërvitur, dhe për këtë përfaqësues të komitetit olimpik bjellorus e kishin shoqëruar drejt aeroportit për ta nisur në Bjellorusi ku me shumë mundësi do ta priste burgu, por tani atletja ka fituar azil dhe pritet të strehohet në Poloni.

Top News – As që e përmendi Kosovën/ Grenell kritikon Biden për fjalimin në OKB
21/09 23:25
Top News-Si po ndërmjetëson BE krizën/Borrell telefonoi me urgjencë Vuçiç dhe Kurtin
21/09 23:06
Top News- Bota përballet me një dekadë vendimtare/Fjalimi i parë i Biden në OKB
21/09 22:49
Top Channel/ Talibanët thonë se kthimi i vajzave në shkolla do të bëhet ‘sa më shpejt’
21/09 22:12
Top Channel/ Pylli tropikal më i madh i Nigerisë, parajsë e specieve të rrezikuara
21/09 22:11
Top Channel/ Portugalia nis ‘e zhveshur’ sezonin e vjeljes së rrushit
21/09 22:10
Top Channel/ Studentët në radhë për të dhënë gjak pas masakrës në universitetin e Perm
21/09 22:09
Top News- Covidi ka vrarë sa gripi spanjoll/ 675,000 viktima në SHBA
21/09 18:30
Top News – ‘Rusia është vrasëse’ / Gjykata evropiane shprehet për vrasjen e Litvinenkos
21/09 16:47
Top News – Talebanët zgjerojnë kabinetin / Prezantojnë listën e zv.ministrave, asnjë grua
21/09 16:40
Top News – ‘Rusia është vrasëse’ / Gjykata evropiane shprehet për vrasjen e Litvinenkos
21/09 16:19
Top Channel/ Trondit Papa Françesku: “Më donin të vdekur, po përgatisnin Konklavën”!
21/09 16:13
Top News – Kapen tre tonë heroinë afgane / Me vlerë 2.7 mld usd, talebanët ‘përveshin mëngët’
21/09 16:07
Top Channel/ Zgjedhjet në Gjermani, priten ndryshime, socialdemokratët janë në krye
21/09 15:44
Top News – ‘Nuk jam një tjetër Trump’ / A do mund t’i bindë Biden aleatët…
21/09 15:29
Top News – Sulmi me Novichok / Një tjetër rus nën akuzë
21/09 15:16
Top Channel/ “Pompei 2”: skenat tmerruese kur llava zbret në rrugë, gllabëron shtëpitë në La Palma!
21/09 15:03
Top Channel/Konfiskohen tre tonë heroine afgane, vlera miliarda dollarë- kalohej si mineral!
21/09 14:49
Top Channel/ “Picën haje në trotuar”; presidentin Brazilian Bolsonaro e nxjerrin nga restoranti
21/09 14:48
Top Channel/Agjentët amerikanë mbi kuaj,qëllojnë me kamxhik emigrantët në kufi:“Si Perëndimi i Egër”
21/09 14:37