Top News – Rindizen tensionet në Mesdhe/ Avionët grekë, plumba manovër mbi anijen turke
23/02/2021 17:57

Katër F16 grekë kanë provokuar anijen kërkimore turke “ TCG Çeşme” gjatë kohës që ajo po kryente studime teknike në ujrat ndërkombëtare në very të detit Egje. Lajmin e përcollën burime të ministrisë turke të mbrojtjes. Anija, që pritet të vijojë punën në rajon deri në 2 mars, është shënuar sipas tyre nga avionët grekë pranë ishullit Lemnos. Një prej katër avionë ka lëshuar plumba manovër rreth 2 milje detare larg saj. anija është përgjigjur ndaj F16-tave grekë që ishin duke fluturuar në 1 mijë ketra lartësi, sipas ministrisë së brendshme turke. Kreu I saj, Hulusi Akar deklaroi se ky ishte thjesht nëj tjetër formë ngacmimi që i bëhet Ankarasë prej fqinjit të saj. Ai shtoi se ndaj incidentit, pati një reagim legjitim. “ Për këtë cështje, të jenë të sigurtë se do të marrin gjithmonë përgjigje”, u shpreh ai. Sistemi I plumbave manovër është i instaluar në shumicën e aeroplanëve luftarakë dhe përdoret për të mashtruar raketat që lëvizin sipas nxehtësisë. Ankaraja së fundi ishte shprehur se Greqia po I vazhdon retorikat e saj provokuese dhe se Athina, sipas saj, ndryshe flet përpara ndërkombëtarëve, e ndryshe sillet.

Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31
Top News – Hotel në hapësirë/ Projekti bën përpara, parashikohet të hapet në 2027
05/03 14:12
Top News – Mbrojtja e Evropës/ Stoltenberg-BE nuk mund t’ia dalë e vetme
05/03 12:22
Top News – Italia i bllokon vaksinat/ Australia i kërkon BE-së rishikimin e vendimit
05/03 12:20
Top News – Majmunët në San Diego, marrin vaksinën eksperimentale antiCovid
05/03 12:07
Top News – Tre tërmete në Zelandën e Re/ Më i forti me magnitude 8.1, kalon rreziku i cunamit
05/03 12:02
Top News – Pandemia e koronavirusit/ SHBA, më pak lindje të reja në 35 vitet e fundit
05/03 12:00
Top News – SHBA, Policia e kongresit/ Kërkon zgjatjen e qëndrimit të Gardës Kombëtare
05/03 11:55
Top News – Katër ditë në Irak, Papa Francesku nis vizitën: Unë, pelegrin i paqes
05/03 11:52