Top News- Rikthimi i sportistëve rusë e bjellorusë / Bach-Për Lojërat Olimpiket s’kemi vendosur ende
28/03/2023 21:38

Vendimi për pjesëmarrjen apo jo të sportistëve rusë e bjellorusë në Lojërat Olimpike të Parisit në 2024 dhe atyre Dimërore të Milano-Cortinës në 2026 do të merret në momentin e duhur. kjo është ajo që deklaroi presidenti i Komitetit Olimpik ndërkombëtar, Thomas bach në përfundim të ditës së parë të mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv të këtij institucioni në Lozanë. Në një konferencë për shtyp, bach tha se Federatave ndërkombëtare iu sugjerua në mënyrë unanime që të lejojnë kthimin e sportistëve rusë dhe bjellorusë në aktivitete pas sanskioneve të 28 shkurtit të vitit 2022 me përjashtim nga kompeticionet për shkak të pushtimit rus të Ukrainës. 'Përpara se të marrim një vendim për Olimpiket, do të verifikojmë në periudhën më të gjatë të mundshme, pasi të shohim nëse dhe sesi do të merren në konsideratë rekomandimet nga të gjitha palët e interesuara-tha Bach-por nuk do të ishte gjëja e duhur fiksimi i afatece të sakta. Asnjë nuk e di se cfarë do të ndodhë nesër apo pas 9 muajsh. por ka kompeticione në disa disiplina sportive ku sportistët rusë e bjellorusë kanë marrë pjesë rregullisht dhe në aspektin e sigurisë nuk janë vënë re incidente'.

Top Channel / Gara e Tiranathlon / Not, çiklizëm dhe vrap sot në kryeqytet
28/05 12:08
Top Channel/ Favorizoi Katarin, ish zyrtari FIFA nën akuzë për Kupën e Botës
27/05 21:29
Top Channel/ Lojtarët dhe tifozët e Tiranës sulmojnë arbitrin në ndeshjen me Bylisin
25/05 18:43
Top Channel/ Rrethi çiklistik i Shqipërisë, nis etapa e tretë Elbasan-Vlorë me gjatësi 143 km
24/05 15:28
Top Channel/ Rrethi çiklistik i Shqipërisë, nis etapa e tretë Elbasan-Vlorë me gjatësi 143 km
24/05 12:44
Top Channel/ Etapa e tretë e rrethit çiklistik i Shqipërisë
24/05 12:27
Top Channel/ Sylvinho, banor i Tiranës! 4 muajt e trajnerit, ndeshja me Moldavinë dhe ishujt Faroe
23/05 20:02
Top Channel/ 10 vite rresht kampion, futbollistët e Vllaznisë janë të pathyeshme
23/05 15:25
Top News – ‘Blindohen’ Olimpiket e Parisit në 2024 / 35 mijë forca sigurie, për ceremoninë e hapjes
23/05 13:13
Top News – Haaland i befason të gjithë / Shfaqet në festën e Manchester City…me pizhama!
22/05 17:26
Nis turi i 80-të çiklistik, mbi 100 çiklistë në garë për 900 km në disa qytete
22/05 15:41
Top Channel/ Nis turi i 80-të çiklistik/ Mbi 100 çiklistë në garë për 900 km në disa qytete
22/05 12:37
Top Channel/ Turi i 80-të çiklistik/ Mbi 100 çiklistë në garë për 900 km në disa qytete
21/05 20:12
Top News – Gjesti special i Mourinhos, e bën Kumbullën pjesë të festës për kalimin në finale
19/05 19:33
Top News – Asambleja e Jashtëzakonshme, Taulant Stërmasi zgjidhet president I Federatës së Atletikës
19/05 19:32
Top Channel/ Kampionati i Gollobordës, zhvillohet kupa e 10-të në sportin e mundjes
19/05 13:18
Top Channel/ Zgjedhjet në atletikën shqiptare/ Në garë janë katër kandidatë
18/05 19:57
Top Channel/ Tirana-Partizani/ Ndeshja derbi e kryeqytetit
17/05 20:05
Top Channel/ Derbi i Tiranës/ Përballja Tirana-Partizani, stadiumi pritet të jetë plot
16/05 20:04
Top News – Pas triumfit në kampionat / Barcelona feston në rrugët e qytetit me tifozët
15/05 23:27