Top News – Reporterë pa kufij/ Ngre padi në gjermani kundër princit Saudit
02/03/2021 22:19

Organizata Reporterët pa Kufij ka dorëzuar një kallëzim penal në Gjermani, kundër princit saudit Muhammed bin Salman dhe disa zyrtarëve të lartë sauditë, duke i akuzuar ata për krime kundër njerëzimit lidhur me vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi më 2018. Kallëzimi penal 500-faqësh, i dërguar më 1 mars para Prokurorit të Përgjithshëm Publik në Gjermani, përfshin supozime për ndalime arbitrare të më shumë se 30 gazetarëve, përveç vrasjes së Khashoggit në konsullatën saudite në Stamboll më 2018. “Ata që janë përgjegjës për përndjekje të gazetarëve në Arabinë Saudite, duke përfshirë vrasjen e Jamal Khashoggit, duhet të mbahen përgjegjës për krimet e tyre”, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Reporterët pa Kufij Christophe Deloire. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Gjermani ka thënë se ka pranuar kallëzimin penal dhe është duke analizuar bazën ligjore dhe faktike. Princi Mohamed ka mohuar çfarëdo përfshirje në vrasjen e Khashoggit. Ligjet gjermane u mundësojnë prokurorëve që të kërkojnë drejtësi ndërkombëtare për krimet kundër njerëzimit. Javën e kaluar, prokurorët gjermanë kanë dënuar një ish-pjesëtar të policisë sekrete të presidentit sirian, Bashar al-Assad, për përfshirjen e tij në torturim të të burgosurve në Siri. Dërgesa e kallëzimit penal vjen pas publikimit të një raporti të inteligjencës amerikane më 26 shkurt. Në gjetjet e raportit amerikan është thënë se Princi Mohammed ka miratuar operacionin për “vrasjen apo rrëmbimin” e Khashoggit, i cili ka qenë kolumnist në të përditshmen amerikan The Ëashington post dhe ish-këshilltar i familjes mbretërore saudite.

Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44
Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!
22/04 15:42
Top Channel/ “Të shpëtojmë planetin”, SHBA angazhohet të përgjysmojë emetimet e karbonit
22/04 15:29
Top Channel/ Masakra e Nicës, arrestohet pas 5 vitesh 28 vjecari shqiptar
22/04 15:24
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:24
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:24
Top Channel/ “ Nuk ka luftë” ? Rusia tërheq trupat nga kufiri me Ukrainën
22/04 15:23
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:10
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:10
Top Channel/ “Vetëm 72 orë oksigjen”, ankth për 53 personat në bordin e nëndetësës së zhdukur
22/04 14:35
Top News – Gjenocid apo masakër në Armeni/ Biden pritet të shprehet, rrezik acarimi me Turqinë
22/04 13:58
Top News – Shefat me yjet Mishelin/ Përgatisin vakte ‘gourmet’ për astronautët në ISS
22/04 13:57
Top News – Vetëm 72 orë kohë…/ Për nëndetësen e zhdukur me 53 persona në bord
22/04 13:57
Top News – Prodhohet oksigjen në Mars/ Roveri i NASA-s në planetin e kuq, ia del mbanë
22/04 13:57
Top News – Gropa të frikshme në tokë/ Turqi, të gjera sa për të gllabëruar një autobus
22/04 13:56
Top News – Spanja, Portugalia dhe Greqia/ Hapin kufijtë për britanikët e vaksinuar
22/04 13:51