Top News – Refuzimi i maskës/ Lidhet me çrregullime antisociale
27/10/2020 19:22

Refuzimi i masave anti-covid, mes të cilëve edhe refuzimi i mbajtjes së maskës, mund të jetë i lidhur me crregullime antisociale të personalitetit. Në këtë përfundim ka dalë një studim i kryer nga shkencëtarë brazilianë dhe i mbështetur në një kampion preh 1500 personash të moshës nga 18 deri në 73 vjec. Sic shkuan The Independent, mbi bazën e përgjigjeve të një pyetësori janë identifikuar dy profile: një antisocial, i lidhur me ata që janë më rezistentë ndaj masave anti covid, dhe një empatik, që lidhet në fakt me ata që kufizimet i respektojnë. Profili antisocial është i lidhur me më shumë pikë në pyetjet që lidheshin me pandjeshmërinë, mashtrimin, armiqësinë, impulsivitetin, papërgjegjshmërinë, manipulimin dhe ndërmarrjen e rerziqeve. Sipas studimit, bëhet fjalë për crregullime tipike antisociale të personalitetit. Ekipi që ka kryer studimin, shpreson që rezultatet mund të ndihmojnë në bindjen e autoriteteve kompetente që të bëjnë më shumë për të edukuar personat mbi mënyrat se si duhet të sillen. Përmes identifikimit të personave që manifestojnë elementë të crregullimit antisocial është e mundur të kryhen ndërhyrje të shënjestruara dhe të rritet ndërgjegjësimi për rëndësinë e masave dhe respektimin e tyre.

Top News – E provon në kurriz/ Franca, kostoja e lartë e izolimit
01/12 21:10
Top News – Shqiptarë e Spanjollë/ Kapen drogë dhe miliona euro
01/12 21:03
Top News – Zbulimi tronditës/ Vrima e zezë që `kërcënon` tokën
01/12 21:01
Anglia del nga Lockdown i dytë/ Nga mesnata kalon në një sistem me tre nivele karantinimi
01/12 19:47
Top News – Paralajmërimi shokues/ Merkel: Fuqitë në botë do të ndryshojnë!
01/12 19:31
Top News – Bruksel, feste e shthurur/ Dorëhiqet me turp eurodeputeti
01/12 19:08
Top News – Tërbohen palestinezët: Do ta shikoni!/ Serbia, zyrë në Jeruzalem
01/12 18:11
Top News – Terror në Gjermani/Përplaset mbi turmën me makinë
01/12 18:08
Top News – Francezët në protestë/ Qeveria dorëzohet, tërheq ligjin
01/12 18:06
Top News – Islanda hap dyert/ Të vijnë turistët me covid!
01/12 18:02
Top News – Pandemia në Evropë, Holanda bën maskat të detyrueshme
01/12 17:55
Top News – Vala e dytë e pandemisë, bum i bizneseve funerale në Rusi
01/12 17:51
Top News – 62 vjeçarja Madonna/ ‘Mburret’ me të dashurin 26 vjeçar
01/12 17:37
Dua Lipa vazhdon ngjitjen/ Spotify, këngët më të dëgjuara të 2020
01/12 15:50
Top News – Krishtlindja vjen herët…/ Njerëzit ‘versulen’ drejt pemeve
01/12 15:50
Top News – Ambasadoret e BE/ Shtyjnë hapjen e negociatave
01/12 15:49
Top News – Apliklacioni i videokonferencave, Zoom, rritje më e madhe nga parashikimet
01/12 15:49
Top News – Rreziku i vetëvrasjeve/ Ema-i lidhur me hidroksiklorinën
01/12 15:48
Top News – Vaksina e Pfizer/ EMA, miratimi brenda javësh
01/12 15:48
Top News – Enigma e skulpturave, zhduket një edhe në Gjermani
01/12 12:56