Top News – Referendum për masat anti covid / Zviceranët ‘flasin’ të dielën, infektimet rriten
27/11/2021 18:30

Pavarësisht frikës për variantin Omicron të koronavirusit, që rritet nga ora në orë dhe pavarësisht faktit se gjithnjë e më shumë vende evropiane po rikthehen tek masat dhe kufizimet, të dielën në zvicër votohet për pasaportën e gjelbër. Elektorati zviceran në fakt është thirrur në kutitë e votimit që të deklarohet për një seri modifikimesh në ligjin për covidin, përfshirë bazën ligjore për certifikatën shëndetësore. Bëhet fjalë për vendin e parë në botë që voton për pasaportën e gjelbër por nuk është hera e parë që zviceranët votojnë në një referendum për masat sanitare të marra për të luftuar pandeminë. Më 13 qershor, ligji për koronavirusin iu nënshtrua votës popullore dhe atëherë, ai u pranua me më shumë se 60 për qind të votave. Me më pak se dy të tretat e popullatës së vaksinuar plotësisht, zviceranët kanë një nga shkallët më të ulëta të imunizimit në evropën perëndimore. Tani infektimet po rriten shpejt me shifrat që kanë pësuar një katapultim nga java në javë.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40