Top News – Raketa super-preçize / Rusia ‘krekoset’ para blerësit misterioz
24/10/2021 18:04

Rusia thotë se një raketë balistike e saj mund të godasë shënjestrat me një precizion të paprecedentte. Raketa Iskander-E u testua për një klient misterioz të huaj – tha prodhuesi. Raketat e familjes Iskander, janë të projektuara të godasin shënjestra në distanca relativisht të shkurtra dhe janë dislokuar kundër forcave të NATO-s. Gjatë testimit të raketës, ajo goditi një shënjestër rreth 180 km larg – tha shefi i Rostec, prodhuesi rus i raketave. Ai tha se kjo ishte konfirmuar nga kamerat e instaluara përreth shënjestrës dhe agjencia shtetërore e lajmeve saktësoi se kjo përfaqësonte një saktësi të paprecedenttë. “Produktet e Rostec edhe një herë kanë treguar se janë ekstremisht efikase”, tha shefi i kompanisë. Raketat u lëshuan nga një mjet me një ekuipazh prej tre personash dhe kanë një rreze veprimi prej afro 500 km. Ato peshojnë 4 tonë dhe janë 7 metra të gjata e mund të kontrollohen edhe në fluturim e sipër. Forcat e armatosura të rusisë i përdorën sistemet e raketave Iskander në luftimet kundër gjeorgjisë, në 2008-ën.

Top News – Rusia nis tanke në Taxhikistan / Përforcime në bazë, mbrojtja raketore në gatishmëri
06/12 14:34
Top News-E rrallë, hëna errëson diellin…/ Eklipsi i plotë diellor zhyt Antarktidën në terr
06/12 14:25
Top Channel/ Torturoi dhe vrau 6 vjeçarin: njerka, burgim të përjetshëm- sulmohet në qeli!
06/12 13:43
Top News – BE në konkurencë me Kinën / ’Global gateway’, plani gjigand infrastrukturor i Evropës
06/12 12:23
Top News – Omicron, më i lehtë se Delta / Shkencëtarët amerikanë shuajnë frikën: Është më ngjitës
06/12 12:16
Top News – Shuhet miku i Kosovës / Ish-senatori Bob Dole, hero lufte dhe politikan i rrallë
06/12 12:14
Top News – Më vdekjeprurëse se Covidi / Krijuesja e vaksinës paralajmëron për pandeminë e radhës
06/12 12:13
Top Channel/”Më shau nënën”, detaje të reja nga vrasja në Greqi- fëmijët në dhomën ngjitur!
06/12 12:08
Top Channel/ Avion spiun amerikan mbi Detin e Zi, rusët hapin zjarr në kufi me Ukrainën
06/12 12:07
Top News – Të varrosur për së gjalli… / Hiri vullkanik deri në çati, kërkohen të zhdukurit
06/12 12:06
Top Channel/Testet e shpejta të koronavirusit, DW: Një në pesë, dështon!
06/12 12:05
Top Channel/Avionët francezë nuk i zëvëndesojnë F 35 e SHBA; Emiratet të prera me Parisin
06/12 12:04
Top News – Lante orën ‘Rolex’ me shampanjë/ Londër, si u kap nga policia ‘kapo i drogës’
06/12 11:55
Top Channel/ Fauci e konfirmon: Omicron, më i lehtë- kujdes Deltën!
06/12 11:42
Top Channel/ Shteti më i vogël në botë ndodhet mbi ujë. Nuk ka COVID dhe bëhesh kalorës për 40 euro
05/12 21:14
Top Channel/ “Ky është nazizëm”, digjet Brukseli. Kundërshtohen vaksinat me detyrim dhe kufizimet
05/12 21:00
Top Channel/ Në Danimarkë kundërshtohet vaksinimi i fëmijëve: “Nuk dimë pasojat afatgjata”
05/12 19:56
Top Channel/ “Ferr” në Indonezi. Vullkani përpin fshatrat dhe krijon skena apokaliptike,13 të vdekur
05/12 18:48
Top Channel/Gishtin e mesit për protestuesit. Kandidati francez anti-islam gati të mbushë stadiumet
05/12 18:48
Top Channel/ “Ky është fundi i njerëzimit”. Papa lëshon thirrjen e fortë gjatë vizitës në Greqi
05/12 18:40