Top News – Putin urdhëron: Vaksinim në shkallë të gjerë
03/12/2020 11:57

Presidenti rus, Vladimir Putin urdhëroi qeverinë të fillojë vaksinimin në shkallë të gjerë kundër Covid-19, nga java e ardhshme. Rusia u bë vendi i parë në botë që miratoi vaksinën e saj të koronavirusit, Sputnik V, që në gusht, duke autorizuar trajtimin për përdorim publik pa përfunduar madje as faza e tretë e testimeve. Lëvizja ndezi kritika në qarqet shkencore. Duke folur në një mbledhje të qeverisë online, Putin tha ndërkohë se Rusia duhet të fillonte një përpjekje të madhe vaksinimi. Më shumë se 2 milionë doza janë prodhuar ose do të prodhohen ditët në vijim. Vaksina e parë e regjistruar kundër koronavirusit në botë, Sputnik V do të arrijë një nivel të lartë prodhimi. Kjo na lejon ne të fillojmë një vaksinim në shkallë të gjerë – tha lideri rus. Putin shtoi se fokusi kryesor do të ishte vaksinimi i dy grupeve të rrezikuar, mjekëve dhe mësuesve. Më herët, zyrtarët rusë kanë thënë se sputnik V i ishte administruar një grupi prej 10 mijë vullnetarësh në shtator. Ushtria ruse tha në anën tjetër se 2500 pjesëtarë të saj ishin vaksinuar. Vaksina i është dhënë edhe disa punonjësve të shëndetësisë në rusi, mësuesve dhe zyrtarëve të lartë jashtë testeve klinike. Urdhri i Putinit për të intensifikuar programin e vaksinimit, vjen pasi Britania e Madhe, u bë vendi i parë perëndimor që autorizoi vaksinën e Pfizer/Biontech të mërkurën.

Top News – Berluskoni del nga spitali/ Ishte shtruar në Monako për disa teste
15/01 16:16
Top News – Dorëheqje masive e qeverisë/ Holandë, pas skandalit me fondet e asistencës
15/01 16:10
Top News – Presidenti i zgjedhur Biden/ Merr llogarinë zyrtare në Twitter me zero ndjekës
15/01 15:55
Frikë nga mutacioni brazilian/ Britania e Madhe në alarm
15/01 15:50
Top News – Tërmeti me magnitudë 6.2 godet Indonezinë/ 34 viktima, njerëzit ende në rrënoja
15/01 15:31
Top News – UFO-t, jo më një mister/ CIA zbulon online të gjithë arkivin e dokumentave
15/01 14:36
Top News – Viktimat e tërmetit në Kroaci/ Përballen tani me një dimër të vështirë
15/01 14:36
Top News – Me çmime të reduktuara/ Samsung prezanton linjen e re s21
15/01 14:19
Top News – Evropa e mbuluar nga bora/ Rrugë të bllokuara, orteqe dhe viktima
15/01 14:19
Top News – ‘Arma më e fuqishme në botë’/ Koreja e Veriut prezanton raketën e re balistike
15/01 12:58
Top News – Lady Gaga dhe Jennifer Lopez/ Do të këndojnë në inaugurimin e Joe Biden
15/01 12:57
Top News – Shtyrja e dozës së dytë/ Ekspertët nuk e këshillojnë, cënon efikasitetin
15/01 12:54
Rama publikon hartat në Open: 1200 km katror territor i humbëm prej Berishës dhe Nishanit në 2008-ën
15/01 12:28
Top News – ‘Shkoni në shtëpinë e Obamës’/ Shërbimi sekret s’mund të përdorë tualetin e Ivankës
15/01 12:11
Top News – Një pasaportë për vaksinën/ BE diskuton idenë e kryeministrit grek
15/01 12:11
Top News – 2 milionë raste koronavirusi/ Gjermania kapërcen pragun e zymtë
15/01 12:10
Top News – Pas atij anglez e afrikan/ Shkakton shqetësim varianti brazilian i covid-it
15/01 12:10
Top News – E rrallë liqeni në Australi, zbulohet `pema e jetës`
14/01 23:51
Top News – Francë, rikthehet shtetrrethimi/ Masat anticovid, askush nuk lëviz nga ora 18.00
14/01 23:40
Top News – Trump përballë senatit, rrezikon të mos marrë më asnjë post publik
14/01 22:26