Top News – Putin kërcënon: Do sulmoj Ukrainën! / …Nëse NATO do ta pranojë në Aleancë
25/11/2021 16:00

Rusia do të sulmojë Ukrainën nëse NATO nuk do të japë garanci se vendi nuk do të pranohet në aleancë, paralajmëroi një ndihmës i lartë i Vladimir Putinit. Kërcënimi nga një këhsilltar i lartë i Kremlinit është më i ashpri deri më tani dhe ka ndezur sërish frikën se një pushtim mund ti shtyjë aleatët perëndimorë drejt Luftës së Tretë Botërore. Kjo vjen pasi Rusia ka mbledhur rreth 100 mijë trupa në kufi dhe shefat e zbulimit ukrainas besojnë se një pushtim i plotë është planifikuar për në janar. Ukraina konfirmoi të enjten se kishte lëshuar raketat amerikane Anti tank Javelin në rajonet e kontrolluara nga rebelët e mbështetur nga rusia, në konfrontimet më të fundit në rajonin separatist të Donbashit. Në mesin e tensioneve në rritje, aleati i Putinit, Fyodor Lukyanov paralajmëroi për një konflikt të ri nëse NATO do të zgjerohet akoma më në lindje. Lukyanov, president i këshillit rus të punëve të jashtme, që këshillon kremlinin, e bëri të qartë edhe se Moska do të kërkonte më shumë se garanci verbale nga NATO për këtë.

Top News- Shtëpia më e shtrenjtë ne botë/ Me vlerë 270 mln Euro, i takon pronarit të Newcastle
06/12 15:33
Top News – Kremlini, Ukraina dhe NATO… / Në qendër të bisedës mes Biden dhe Putin
06/12 15:32
Top Channel/SHBA, “dorë të fortë” për negociatat, Escobar i dërgon sinjale BE-së!
06/12 15:29
Top News – Italia nis izolimin e të pavaksinuarve / Vetëm të imunizuarit pjesë e jetës publike
06/12 15:28
Top News – Shqetësim për Papa Françeskun / Rrëzohet ndërsa ngjit shkallët e avionit
06/12 15:24
Top News -Baza të reja luftanijesh e nëndetësesh / Dragoi i frikshëm, Kina do të dominojë Atlantikun
06/12 15:20
Top News-Ushtarë rusë, tanke e artileri/ Frikë në kufirin ukrainas, SHBA: Rusia sulmon brenda javësh
06/12 15:16
Top News – Zemërimi ‘zjen’ në Evropë / Protestuesit nëpër rrugë kundër rregullave të Covidit
06/12 15:00
Top News – Drogë në parlamentin britanik / Gjenden gjurmë kokainë në 11 zyra në Westminster
06/12 14:52
Top News – Tajvani ‘pushtohet’ nga bretkosat / Janë gjigande dhe shumë toksike, vullnetarët në punë
06/12 14:51
Top News – Shpenzime rekord në mbrojtje / BE shpenzoi 200 miliardë dollarë në 2020-ën
06/12 14:49
Top News – Plagoset rivali i Macron / Shpërthejnë përleshjet në takimin elektoral
06/12 14:47
Top News – Diell, det dhe ushtarë! / Dhuna e karteleve, Roja Kombëtare në plazhet e Meksikës
06/12 14:44
Top News – Rusia nis tanke në Taxhikistan / Përforcime në bazë, mbrojtja raketore në gatishmëri
06/12 14:34
Top News-E rrallë, hëna errëson diellin…/ Eklipsi i plotë diellor zhyt Antarktidën në terr
06/12 14:25
Top Channel/ Torturoi dhe vrau 6 vjeçarin: njerka, burgim të përjetshëm- sulmohet në qeli!
06/12 13:43
Top News – BE në konkurencë me Kinën / ’Global gateway’, plani gjigand infrastrukturor i Evropës
06/12 12:23
Top News – Omicron, më i lehtë se Delta / Shkencëtarët amerikanë shuajnë frikën: Është më ngjitës
06/12 12:16
Top News – Shuhet miku i Kosovës / Ish-senatori Bob Dole, hero lufte dhe politikan i rrallë
06/12 12:14
Top News – Më vdekjeprurëse se Covidi / Krijuesja e vaksinës paralajmëron për pandeminë e radhës
06/12 12:13