Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07/2021 16:36

Në disa qytete australiane është protestuar kundër masave të ashpra, të marra në kuadër të luftës ndaj koronavirusit. Mijëra persona janë mbledhur në Sidnej, ndërsa organizime më të vogla janë raportuar në Melburn dhe Brisbein. Njerëzit bërtisnin “liri”, teksa kanë marshuar në qendër të Sidnejt. Zyrtarët bënë të ditur se kanë kryer 57 arrestime. Qeveria në Australi ka rikthyer masat e izolimit, pas rritjes së numrit të të infektuarve me koronavirus. Përhapja e variantit Delta të koronavirusit ka sfiduar strategjinë paraprake të këtij vendi, që përfshinte mbyllje të kufijve, programe të karantinës dhe izolime të shpejta, që ka ndihmuar në uljen e numrit të të infektuarve. Shkalla e vaksinimit mbetet e ulët në këtë vend, pasi më pak se 14 për qind e popullsisë është imunizuar. Sipas të dhënave të publikuara nga Universiteti Johns Hopikins, Australia ka regjistruar 32,594 raste dhe 916 viktima, që prej shpërthimit të pandemisë.

Top News – Flakni telefonat kinezë/ Lituania-Nuk janë të sigurtë
22/09 23:01
Top News-Bazë e dytë në Kretë…/Greqia armatoset kundër Turqisë
22/09 22:55
Top News-Rritet numri i të infektuarve/Humbin jetën 67 persona nga Covid në Itali
22/09 22:51
Top News-‘Zbutet’ Macron/ Franca rikthehen ambasadorin në SHBA
22/09 22:48
Top Channel/ Digjen brirë rinoceronti në fushatën anti-gjueti në Indi
22/09 22:22
Top Channel/ Policia përleshet me protestuesit anti-pandemi në Melbourne të Australisë
22/09 20:47
Top Channel/ Llava apokaliptike i afrohet detit në ishullin spanjoll pas vullkanit
22/09 20:47
Top Channel/ ‘Pusi i Ferrit’: Eksploruesit arrijnë fundin e humnerës në rërën e Jemenit
22/09 20:43
Top Channel/ Tentativë vrasjeje ndaj ndihmësit të presidentit të Ukrainës
22/09 20:41
Top News – ‘Nuk e heqim veton’/ Bullgaria mban peng hapjen e negociatave
22/09 19:42
Top News – OBSH në alarm nga gripi/ ’Këtë dimër do jetë më problem se covidi’
22/09 19:03
Top News- Kundër maskave e vaksinave/ Fushata e partisë gjermane
22/09 18:59
Top News – BE të njohë vaksinat kineze e ruse/Hungaria presion unionit
22/09 18:41
Top News – E vrau se i kërkoi të vinte maskën / Kancelarja Merkel dënon krimin ‘e tmerrshëm’
22/09 18:12
Top News – ‘Hidhni telefonat kinezë!’ / Ministria e mbrojtjes në Lituani palajmëron banorët
22/09 16:58
Top News – Pasagjerja ndjehet keq e vdes në bord / Avioni i British Airways bën ulje emergjence
22/09 16:53
Top Channel/ Përplasja Kosovë-Serbi për targat, çfarë thotë marrëveshja e Brukselit?
22/09 16:06
Top Channel/ Moderatorin e “lë zemra” nga tërmeti, skiatorët të pashqetësuar!
22/09 16:05
Top News- E pagëzuar ‘Magnificent’/ Prezantohet monedha gjashtëkëndore e ‘Paris 2024’
22/09 16:01
Top News – ‘Gëlltit’ rrugë e shtëpi / Llava e vullkanit Cumbre Vieja i afrohet detit
22/09 15:56