Top News – Pompeo zemëron Papën/ ’Trego kurajo përballe Kinës’
30/09/2020 19:01

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, e thelloi akoma më shumë ndarjen me vatikanin të mërkurën, gjatë një vizite në romë, një muaj para zgjedhjeve amerikane dhe pas një përplasjeje diplomatike që ekspertët e shohin si përpjekje për të fituar votat e katolikëve konservatorë. Pompeo nuk do të takojë papën pasi ky i fundit i eviton takime të tilla në periudha elektorale, tha një burim i vatikanit. Analistët thonë ndërkohë se papa është zemëruar nga kërkesat publike që një marrëveshje historike mes vatikanit dhe kinës të shfuqizohet. Por, pompeo foli ndërkohë në një simpozium të organizuar nga ambasada amerikane në selinë e shenjtë, ku përsëriti apelin që vatikani të marrë qëndrim ndaj kinës duke iu referuar temës për lirinë fetare të përdorur në fushatën e rizgjedhjes së donald trump.

Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, shënohen edhe 12 viktima
27/10 19:45
Top News – Parashikimi i zymtë/ Gjermani, 20 mijë raste në fundjavë
27/10 19:43
Top News – Parisi paralajmëron… Francezët në vendet myslimane
27/10 19:42
Top News – Aksioni i Europolit/ Konfiskohen 352 makina të vjedhura
27/10 19:26
Top News – Lira turke në pikiatë/ Shqetësime për ekonominë e vendit
27/10 19:24
Top News – Refuzimi i maskës/ Lidhet me çrregullime antisociale
27/10 19:22
Top News – Fauci për vaksinën/ Nuk e bllokon tërësisht infeksionin
27/10 17:29
Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10 15:44
Top News – Itali, masat antiCovid/ Shpërthejnë protesta të dhunshme!
27/10 11:55
Top News – E përzgjedhura e Trumpit/ Senati konfirmon gjyqtaren Barrett
27/10 10:55
Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10 10:51
Top News – Sa vlen atëherë vaksina? Studimi më i fundit: Antitrupat bien për 4 muaj!
27/10 10:44
Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15