Top News – Po hyjmë në dimrin e dytë në pandemi… / Kaos në lindje, pasiguri në Evropën perëndimore
25/10/2021 13:55

Izolime, raste në rritje dhe një ndasi për sa i takon vaksinave, është kjo panorama në këtë fillim dimri të dytë të evropës në pandemi që ka sjellë kaos në vendet e evropës lindore dhe pasiguri për vendet në perëndim. Pavarësisht vaksinave të disponueshme që këtë dimër janë më të shumta në numër se dimrin e kaluar, evropa është e vetmja pjesë e botës që raporton rritje të rasteve të reja – tha Organizata Botërore e shëndetësisë. Kjo është java e tretë radhazi që rajoni regjistron rritje rastesh – shtoi OBSH. Problemet kanë qenë akute në evropën lindore dhe rusi, që po përballen me viktima në rritje për shkak të hezitimit për vaksinim. Të enjten, letonia u bë vendi i parë në BE që vendosi një izolim ndërsa po përballet me rritje rastesh. Evropa perëndimore po ashtu po regjistron rritje të rasteve pavarësisht se disa vende kanë një mbulim të mirë me vaksina. Shkalla e infektimit në gjermani u rrit në 100 infektime të reja për 100 mijë banorë të shtunën, për të parën herë që nga maji. Belgjika por edhe irlanda, kanë shkallën më të lartë në evropën perëndimore me respektivisht 325 dhe 432 raste për 100 mijë banorë. Zyrtarët belgë thanë se vendi ka hyrë në valën e katërt të covidit. Më shumë se 85 për qind e popullatës së rritur atje është vaksinuar plotësisht dhe mjekët thonë se pjesa më e madhe e atyre që shtrohen në spitale janë të paimunizuar.

Top News – Avioni ‘top-secret’ ra në Mesdhe / F-35 i Britanisë nxirret nga fundi i detit
08/12 16:48
Top News -Udhëtimi i ‘vdekjes’ drejt Anglisë /Shqiptarët paguajnë 20 mijë euro, u lanë pa bukë e ujë
08/12 16:44
Top News – Lamtumirë ‘Mutti’! / Përfundon ‘mbretërimi’ 16 vjeçar i Angela Merkel
08/12 16:36
Top News- ‘Made in Albania’, droga në Turqi!/ Nga skafi u kapën 1.5 tonë, detajet e aksionit
08/12 16:12
Top News- Edhe pse e rreshtuar me Rusinë!/ Serbia pranë integrimit në BE, hap dhe 4 kapituj!
08/12 15:59
Top Channel/ Pfizer jep zgjidhje: Tre doza të vaksinës sonë, neutralizojnë Omicron!
08/12 15:47
Top Channel/Gjermani, nis “epoka e re”: Scholz, zyrtarisht kancelar ( por me pak tradhëti)!
08/12 14:42
Top Channel/ Trupa amerikane zbarkojnë në Ukrainë, fillon forcimi i mbrojtjes ajrore!
08/12 14:40
Top Channel/Befason Elon Musk: Çipa në trurin e njerëzve në 2022-shin!
08/12 14:38
Top News – Prifti që bekon anijet hapësinore / Ati Sergei, ceremoni në Bajkonur që nga 1999
08/12 14:34
Top News – Rrëzohet helikopteri i shefit të ushtrisë/7 viktima nga 14 personat që ndodheshin në bord
08/12 14:29
Top Channel/ Plas grushti në parlamentin turk, deputetët rrahin dhe truprojat!
08/12 14:23
Top News – Na duhet qiell i pastër për paradë! / Kina modifikoi motin në përvjetorin e partisë
08/12 14:09
Top News – ‘Nuk trembin Kinën, nuk na duhen!’ / SHBA ’heq qafe’ avionët e vjetër ushtarakë
08/12 14:02
Top News – Stuhi dhe borë në Milano / Italia në kthetrat e ‘Immaculata’-s, vendi në alarm!
08/12 14:01
Top News – Erdogan, urë mes Putinit e Zelenskit / Turqia, ndërmjetësuese në konfliktin Rusi-Ukrainë
08/12 13:58
Top Channel/Iku Merkel, iku mbështetja për Vuçiç: Qeveria e re gjermane, dorë të hekurt mbi Serbinë
08/12 13:03
Top News – 300 mln USD për ushtrinë ukrainase / SHBA miraton projektligjin përballë kërcënimit rus
08/12 12:53
Top Channel/ Bllokimi i negociatave, Bullgaria tregon kushtet e saj: 6 muaj për…
08/12 12:25
Top Channel/ Biden “i tregon dhëmbët” Putinit: S`ka më doreza, po sulmuat do keni punë me ne!
08/12 12:08