Top News – Përplasja me Astrazeneca-n/ BE do të ashpërsojë rregullat e eksportit për vaksinën
26/01/2021 12:17

BE ka paralajmëruar se do të ashpërsojë rregullat e eksportit për vaksinat anticovid të prodhuara në bllok në mesin e një përplasjeje me AstraZeneca-n në lidhje me një reduktim në furnizimet e planifikuara. Javën e kaluar, AstraZeneca i tha BE se nuk do të mund të realizonte objektivin fillestar të furnizimeve për shkak të problemeve në prodhim. Pfzier dhe BioNTech po ashtu ka thënë se furnizimet me vaksinat e saj do të jenë më të ulëta, duke ngadalësuar procesin e vaksinimit në bllok. Furnizimi me vaksina është bërë një çështje kritike ndërsa vendet tentojnë të ndalin infektimet e shumta. Mosmarrëveshja me AstraZenecan tani mund të cënojë furnizimet për Britaninë e Madhe me vaksinën e Pfizer dhe BioNTech që vijnë nga fabrika e Pfizer në Belgjikë. Komisionerja e BE për shëndetin, Stella Kyriakides, më herët kishte thënë se blloku me 27 vende anëtare do të merrte çdo veprim të nevojshëm për të mbrojtur qytetarët e tij. BE është përballur me kritika për shpërndarje të ngadaltë të vaksinave që ajo blen në emër të të gjithë vendeve anëtare.

Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37
Top News – Bëj zgjedhjen tënde…/ Serbi, qytetarët vendosin mes 4 vaksinave
25/02 12:37
Top News – Prej 5 vitesh në arrati/ Kapet delja Baarack, lesh sa për 490 palë çorape
25/02 12:32
Top News – Policia malazeze në Tuz/ Për mbylljen me forcë të aktiviteteve tregtare
25/02 12:32
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Hap rrugën për miratimin e lejeve të qëndrimit
25/02 12:32
Top News – Kur drejtësinë e bën Gjermania/ Merr vendimin historik për ish agjentin sirian
24/02 22:50
Top News – Pandemia nuk prek armët/ Në lindjen e mesme organizohet panairi gjigand
24/02 22:34
Top News – Kaliforni, vdes marinsi 30 vjeçar/ Polici i mbajti gjurin në fyt për 5 minuta
24/02 22:21
Top News – Gjykatësi `rrëzon` Biden/ I bllokon moratoriumin 100 ditor për dëbimet
24/02 22:03
Top News – SUV-i luksoz 50.000 USD/ Super makina që i shpëtoi jetën Tiger Woods
24/02 21:45
Covid-19: Franca dislokon përforcime të sigurisë civile në rajonin Mayotte – Pa koment
24/02 21:39
Familjarët presin për lajme pas dhjetra vdekjeve në trazirat e burgjeve në Ekuador – Pa koment
24/02 21:38
Piktura e panjohur më parë e Van Gogh del në ankand në Paris – Pa koment
24/02 21:38
Protesta në Nju Jork pas tërheqjes së akuzave ndaj policëve, për vdekjen e të riut Daniel Prude
24/02 21:38
Protesta të dhunshme në Niger teksa lideri opozitar pretendon fitoren e zgjedhjeve – Pa koment
24/02 21:38
Greqi/ Drejtori i teatrit kombëtar arrestohet pas akuzave për përdhunim të miturish – Pa koment
24/02 21:38
Trupi i ambasadorit italian të vrarë në RD të Kongos mbërrin në atdhe – Pa koment
24/02 21:37
Vaksinimet kundër virusit Ebola vijojnë në Guinea – Pa koment
24/02 21:37