Top News – Përgatitje në Nju Jork/ Instalohet globi në Times Square
28/12/2020 12:39

Në Nju jork kanë nisur përgatitjet për pritjen e vitit të ri, edhe pse festa e madhe tradicionale, këtë vit do të mungojë. Punëtorët kanë instaluar kristalet Waterford në topin e famshëm që në castet e fundit të vitit ulet në Times Square. Punëtorët instaluan 192 trekëndësha kristalesh në topin e famshëm, të dielën, në pritje të festës së kufizuar për shkak të pandemisë që do të zhvillohet pa turmat e zakonshme që presin hareshëm në Times Square vitin e ri. Topi 3.6 metra është i mbuluar me 2,688 trekëndësha kristali të madhësive të ndryshme. Disa kristale të reja ndërrohen çdo vit. Shtesa e këtij viti përmban një dizajn të ri "Dhurata e lumturisë" të përfaqësuar nga një shpërthim dielli i prerjeve të ndritshme që rrezatojnë jashtë. Topi me 32,256 drita LED do të fillëjë zbritjen në orën 23:59 minuta sipas orës lokale dhe i gjithë eventi do të transmetohet live në televizione në mënyrë që amerikanët të mund ta ndjekin nga shtëpitë e tyre.

Top News – `Një akt prej frikacakësh`/ Siria fshikullon shba për sulmin në iran
26/02 22:54
Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15