Top News- Për herë të parë…!/Kur dhe pse do të ulet numri i popullsisë në Tokë
07/12/2021 17:10

Rënia e popullsisë së tokës është diçka që nuk e kemi hasur për qindra vjet. Aktualisht në tokë jetojnë 7.8 miliardë njerëz. Në 40 vjet kjo popullsi do të rritet në 9.7 miliardë, ndërsa deri në vitin 2100 do të ketë një reduktim në 8.8 miliardë. Sondazhi për popullsinë në Tokë u botua në revistën "The Lancet" dhe tregon uljen e parë të numrit të popullsisë së tokës nga shekulli i 14 -të. Hulumtimi është bërë nga ekipi i profesorit Stein Emil Volse. Në fakt, 23 vende në botë si Italia , Portugalia, Japonia, Tajlanda dhe Koreja e Jugut do të tkurren në vitin 2100 në 50% të popullsisë së tyre. Edhe Kina, e cila aktualisht ka 1.4 miliardë njerëz në vitin 2100, do të ketë rënë në 732 milionë. Siç thotë Volset në studimin e tij: "nëse parashikimi është i saktë, do të jetë hera e parë që rënia e popullsisë do të jetë për shkak të zvogëlimit të fertilitetit, në krahasim me ngjarje të tilla si pandemitë ose zitë e bukës".

Top Channel/ India shfaq forcën ushtarake në paradën e Ditës së Republikës
26/01 21:55
Top Channel/ Ambasadori i ri i SHBA prezanton kredencialet te presidenti Erdogan
26/01 21:55
Top Channel/ Ministria ruse e mbrojtjes shfaq ngrijten e gjuajtësve SU-35 drejt Bjellorusisë
26/01 21:54
Top Channel/ Delegacioni taliban del nga hoteli në Oslo pas bisedimeve ‘humanitare’
26/01 21:54
Top News- Rusia dërgon luftanijet pranë BE/20 nëndetëse dhe raketa në Detin e Zi
26/01 20:21
Top News- Vendi ballkanik, bazë për NATO/Hap dyert për ushtarët perëndimorë po u pushtua Ukraina
26/01 20:21
Top Channel/ Shpërthimi i fuqishëm në Athinë, flet dëshmitari: Makina ‘fluturoi’ dy korsi më tutje
26/01 19:19
Top Channel/ Raketa e Space X del nga kontrolli/ Raketa Falcon 9 më 4 mars do përplaset me Hënën
26/01 19:14
Top News- Si e bleu armën 17 vjeçari vrasës!/ Kushton 5 mijë dollarë, prodhohet në SHBA
26/01 18:57
Top News- Pse Putin po i afrohet Italisë/Lëvizja e Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës
26/01 18:19
Top News- Rusia gjen aleat të pushtojë Ukrainën/SHBA kërcënon seriozisht shtetin evropian
26/01 17:48
Top News – Mafia shqiptare në mes të Ekuadorit/Si janë organizuar dhe si funksionojnë bandat
26/01 16:24
Top Channel/ “Kurrë më luftë”. Papa Françesku” Lutuni për paqen në Ukrainë
26/01 16:07
Top News –E armatosur me raketa Poseidon e torpedo/’Bisha e detit’ e Vladimir Putin, gati për luftë
26/01 15:58
Top News – Blen snajper ‘për të mbrojtur’ vendin / Nëna ukrainase, gati për luftë me ushtrinë ruse
26/01 15:51
Top News – Masakër në Itali, 5 të vrarë me armë/Autori vetëvritet, mes viktimave dhe dy fëmijë
26/01 15:43
Top News – Mur 350 milionë eurosh në kufi / Polonia ‘blindon’ vijën ndarëse me Bjellorusinë
26/01 15:43
Top News – Nëse Rusia i pret gazin Evropës / SHBA e Australia në ndihmë, furnizime edhe nga Katari
26/01 15:31
Top News – Peshkatarët ‘luftë’ me Putinin / Rusia stërvitje pranë Irlandës, peshkarexhat në protestë
26/01 15:23
Top News – ‘Ta gjejmë ne para Kinës!’ / Ushtria amerikane në ethe për F-35 e rrëzuar në det
26/01 15:21