Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10/2020 23:06

Parandalimi i pandemive mund të jetë 100 herë më pak i kushtueshem se sa luftimi i pasojave të tyre. Në këtë përfundim ka dalë një raport i fundit që i bën thirrje njerëzve të ndalin ndërhyrjet në tokat e egra dhe të konsumojnë më pak mish, për të shkëputur kontaktet me kafshët që mbajnë viruse ose baktere që mund të infektojnë njerëzit. Raporti thotë se qeveritë duhet të punojnë së bashku për të evituar pandemitë në të ardhmen dhe duhet të vendosin nën kontroll menjëherë shpërthimet. Raporti paralajmëron se pa një plan global të koordinuar, shumë më tepër njerëz do të humbasin jetën nga pandemi të tjera në të ardhmen, shumë herë më të rrezikshme se covid 19. Raporti është hartuar nga një organizatë e themeluar nga OKB, dhe nënvizon se pandemia aktuale mund ti kushtojë ekonomisë së botës 16 trilionë dollarë deri verën e ardhshme. Por, masat parandaluese, si ndalimi i trafikut të kafshëve të egra, do të kushtonin nga 40 deri në 58 miliardë dollarë në vit, shumë kjo e madhe por vetëm një fraksion i kostos ekonomike të përballimit të pandemive si ajo e covid 19. Sipas autorëve, pandemitë e ardhshme mund të reduktohen me një kombinim koordinimi më të mirë mes vendeve ndërsa rreziqet e pandemive rriten shpejt me më shumë se pesë sëmundje të reja që shfaqen cdo vit.

Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46
Top News – Greqi, 87 viktima/ Covid, mbi 2 mijë raste të reja
25/11 22:32
Top News – Në Itali, ditë e zezë/ 722 viktima në 24 orët e fundit
25/11 19:02
Top News – Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit
25/11 17:09
Top News – Koronavirusi në Austri/ Në janar, nis vaksinimi masiv
25/11 16:06
Top News – “Sasi gjigante droge”/ Ishte thjesht detergjent pluhur
25/11 15:41
Top News – Zyrtarët rusë në alarm/ Pengohet sulmi i ISIS-it në Moskë
25/11 14:04
Top News – Skenari i frikshëm/ E ardhmja e Islandës, pa akullnaja
25/11 14:04
Top News – Frikë në Berlin, makina përplaset me rrethimin e zyrës së Merkelit
25/11 13:45
Top News – Dhimbja e Meghan Markle-it/ Dukesha humbi fëmijën e dytë
25/11 12:58
Top News – Biden bën deklaratën e fortë: SHBA gati të përballet me kundërshtarët
25/11 12:52
Top News – Gjermania shtrëngon masat “për të shpëtuar” festat e fundvitit
25/11 11:41
Top News – Francë, më e keqja kaloi/ Macron-i: Të ruhemi nga vala tjetër
25/11 10:57
Greqi, 101 viktima në 24 orë/ Mitsotakis: Sistemi shëndetësor ka punuar në limite dhe ka duruar
24/11 22:40
Top News – Itali, 853 të vdekur/ Konfirmohen 23,232 raste të reja
24/11 22:35
Top News – Për herë të fundit/ Melanie pret pemën e krishtlindjeve
24/11 22:29
Top News – Babagjyshi me maskë/ Çokollatat unike në Hungari
24/11 21:13
Top News – Marrëveshja e Dejtonit/ 25 vjet pas masakrave në Bosnje
24/11 21:10