Top News – Parandalimi i bombës bërthamore të Iranit/ Një marrëveshje e re e presidentit Joe Biden
30/09/2022 11:58

Një dekadë më parë, Ministri i Mbrojtjes i atëhershëm izraelit Ehud Barak, vizitonte rregullisht Uashingtonin ku zhvillonte takime me zyrtarë të lartë të administratës Obama. Vëmendja kryesore ishte tek programi bërthamor i Iranit. Irani zotëron tani një sasi të madhe uraniumi të pasuruar në nivelin 60 për qind afër shkallës së prodhimit të armëve dhe vazhdon që të instalojë dhe vendosë në punë centrifuga të avancuara, që mund ta pasurojnë atë shumë më shpejt sesa centrifugat e gjeneratës së parë IR-1. Baza e programit bërthamor iranian ka përparuar shumë shpejt dhe përtej nivelit ku do të kishte qenë, nëse Teherani do të respektonte ende kufijtë e marrëveshjes bërthamore të Iranit, e njohur edhe si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit. Nga ky këndvështrim, vendimi i ish-presidentit të SHBA Donald Trump për t’u tërhequr nga ky plan, krijoi justifikimin që Irani të ecë përpara më këtë program. Ndërkohë fushata e “presionit maksimal” gjatë presidencës Trump dështoi. Qasja e dështuar e ish-presidentit ndaj programit bërthamor të Iranit, i la presidentin aktual Joe Biden një trashëgimi shumë të vështirë. Por as politika e Biden nuk ka pasur sukses deri më sot. Gjatë 18 muajve të fundit, programi bërthamor iranian është përshpejtuar dhe ka përfshirë sasi të mëdha të materialit të pasuruar të grumbulluar.

Top News – Tentuan të kalonin emigrantë me gomone/ Dy shqiptarë, në ‘rrjetën’ e policisë britanike
01/12 23:03
Top Channel/ Gazetari shpërthen ndaj shqiptarëve: Vijnë me rrobat e trupit, lëvizin me Lamborghini!
01/12 22:37
Top News – 1300 të burgosur, kthehen në Ukrainë!/ Zelensky- Nuk ndalemi për të rimarrë të tjerët
01/12 22:29
Top News – Qeni i policisë kafshon shqiptarin në Angli/ U kap me 10 kg kanabis në ‘Audi A6’
01/12 21:36
Top Channel/ Macron takon Biden: “Dy ligje amerikane po “shkatërrojnë” kompanitë në Europë!
01/12 19:39
Top Channel/ Bruksel, miratohet rezoluta për Shqipërinë: Forcim i transparencës e llogaridhënies!
01/12 19:39
Top Channel/ Escobar ”mesazh” Kosovës: Pa Asociacionin, do të ketë cikël të vazhdueshëm krize!
01/12 19:06
Top News- Rusia ironizon Scholz dhe Perëndimin/Të verbër si Napoleoni, do triumfojmë
01/12 18:36
Top News-Skandali i reklamës me fëmijët/ Kim Kardashian merr vendimin, heq dorë nga Balenciaga
01/12 18:12
Top News – Ukraina do rindërtohet nga oligarkët/ BE paralajmëron rusët pas sekuestrimit të pasurisë
01/12 17:33
Top News – SHBA kërcënon Erdogan për Sirinë/ Turqia të ndalë operacionet ushtarake
01/12 17:12
Top News – Sa e vështirë të jesh djali i një xhihadisti/Omar Bin Laden ëndërron të jetojë në Britani
01/12 16:37
Top News – Nju Jorku e Singapori në krye / Ja qytetet më të shtrenjta në botë për 2022
01/12 16:24
Top News – Shurupi i kolles që vret…/ Indonezi, të paktën 199 viktima, tërhiqet produkti
01/12 16:10
Top News – Shurupi i kollës vret fëmijë / Indonezi, të paktën 199 viktima, tërhiqet produkti
01/12 15:55
Top News – Zarf bombë në kryeministri/ Kërcënohen kryeministri spanjoll e ministri i mbrojtjes
01/12 15:29
Top News – Ariu që hëngri 35 kg kokainë / Historia e pabesueshme, droga ra nga një avion
01/12 15:26
Top Channel/ Shakira dhe Pique përballen në gjykatë, ndahen pas 11 vite martesë
01/12 15:19
Top Channel/ Tempulli tajlandez mbetet bosh, murgjit ‘pozitivë’ për drogë
01/12 15:14
Top Channel/ Zelensky sfidon Musk: Hajde në Ukrainë, dhe pastaj na ‘mëso’ si i jepet fund luftës
01/12 15:02