Top News – Paralajmërimi i Pompeos: Kina po shfrytëzon studentët për…
10/12/2020 11:53

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka akuzuar Kinën se po shfrytëzon studentët dhe shoqatat studentore kineze për tu infiltruar ne universitetet amerikane. Në komentet në Institutin Teknologjik të Xhorxhias, Pompeo tha se Kina po përdor institucionet akademike amerikane për të vjedhur sekrete shkencore në mënyrë që t’i shërbejë planit të saj për “hegjemoni globale”. “Partia Komuniste Kineze e di se nuk do të na arrijë kurrë në novacione. Prandaj ajo dërgon qindra mijëra studentë në vit për të studiuar në Shtetet e Bashkuara”. Duke theksuar se studentët kineze janë të mirëpritur në Shtetet e Bashkuara, shefi i diplomacisë amerikane bëri thirrje për kontroll më të fortë të atyre që vijnë në kuadër të shkëmbimeve arsimore dhe për ndalimin e grupeve studentore të lidhura me Kinën që përgjojnë aktivitetin e studentëve kinezë dhe zbatojnë agjendën e Partisë Komuniste Kineze.Thirrjet e Sekretarit Pompeo për vigjilencë më të madhe në mjediset universitare janë të fundit në një seri sulmesh të ashpra të Uashingtonit ndaj praktikave të Pekinit. Më 3 dhjetor, John Ratcliffe, zyrtari më i lartë amerikan për zbulimin e cilësoi Kinën si kërcënimin më të madh ndaj demokracisë dhe lirisë në botë që nga Lufta II Botërore dhe tha se Pekini është duke punuar fort për të arritur dominim global.

Top Channel/ Kërkime për Presidentin e Iranit. Raportime kontradiktore për helikopterin e zhdukur
19/05 22:23
Top Channel/ Shpëton kryeministri sllovak. Hetimet: Poeti 71-vjeçar dyshohet se nuk veproi i vetëm
19/05 22:22
Top News/ Tragjedi në Danub, përplasen anijet / Dy të vdekur e pesë të zhdukur, policia nis hetimin
19/05 15:17
Top News/ Meteori blu ‘gris’ qiellin e natës / Spektakël në Spanjë dhe Portugali, ‘çmendet’ rrjeti
19/05 15:17
Top News/ Fillon mobilizimi në Ukrainë / Hyn në fuqi ligji i ri, edhe të burgosurit në luftë
19/05 14:43
Top News/ Përmbytjet bëjnë ‘kërdinë’ në Evropë / Veriu i kontinentit nën ujë, alarmi mbetet i lartë
19/05 14:43
Top Channel/ Kryeministri i Sllovakisë del nga terapia intensive, jashtë rrezikut për jetën
19/05 14:37
Top News/ ‘Ndizet’ lufta e dronëve / Mbrojtjet ajrore në veprim, ‘zonë neutrale’ në Kharkiv
19/05 14:34
Top News/ Kryeministri sllovak jashtë rrezikut / Gjendja mbetet serioze, autori 71 vjeçar në gjykatë
19/05 14:31
Top News/ Po çon Izraelin në humnerë! Telashe në kabinetin e luftës, ministri kërcënon me dorëheqje
19/05 14:19
Top Channel/ Përçarje në qeveri! Ministri i luftës kërcënon Netanyahun, kërkesa për ‘fatin’ e Gazës
19/05 14:10
Top Channel/ Kapen mat 4 shqiptarë në Itali! Pako me drogë në stacionin e trenit
19/05 14:08
Top News/ Tajvani po përgatitet për luftë: Kina po mëson nga Putin, do nisë sulm surprizë
19/05 14:03
Top News/ Cameron viziton Shqipërinë, Sekretari i Jashtëm Britanik plan kundër emigracionit
19/05 12:07
Top News/ Ukraina godet Krimenë me raketa amerikane/ATACMS dhe 60 dronë, rafineria e naftës në flakë
19/05 11:59
Top News/ ‘Shpërthen’ lufta në Francë / Parisi mobilizon trupat, Kaledonia e Re ‘nën rrethim’
19/05 11:59
Top News/ Bombat ‘rrëshqitëse’ të Rusisë / Kushtojnë pak dhe shkatërrojnë shumë
19/05 11:56
Top News/ Shpërthen mali, evakuohen 7 fshatra / Rrufetë ‘vallëzojnë’ mbi krater, frikë në rajon
19/05 11:54
Top Channel/ Polonia, 2.5 miliardë USD për sigurinë/Kryeministri Tusk: Të marrim masa kundër Rusisë
19/05 11:53
Top News/ Biden dhe Trump ‘në një mendje’/ Tarifat mbi mallrat kineze bashkojnë dy rivalët
18/05 20:03