Top News – Paralajmërimet e Vetëvendosjes/ Hesht lista serbe, sa mund të ndikojë ajo në qeveri
24/02/2021 19:11

Lista Serbe refuzon të përgjigjet se si do të veprojë në raport me qeverinë e ardhshme, e cila pritet të krijohet nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV), si fituese e zgjedhjeve të 14 shkurtit. Kjo listë, e cila i ka fituar të gjithë dhjetë vendet e garantuara në Kuvendin e Kosovës të parapara për komunitetin serb, mund të jetë pjesë e qeverisë edhe pa qenë pjesë e koalicionit të ardhshëm qeverisës. Kjo gjë i garantohet me Kushtetutë, pasi në këtë rast, do të jetë subjekti i vetëm politik serb në Kuvendin e Kosovës. Por, Lëvizja Vetëvendosje e ka bërë të qartë se nuk do të bëjë koalicion me këtë subjekt politik, por vetëm me disa deputetë të tjerë të komuniteteve joshumicë. REL ka tentuar të kontaktojë me disa udhëheqës të Listës Serbe, asnjëri prej te cileve nuk është përgjigjur. Kushtetuta e Kosovës përcakton se zgjedhja e ministrave dhe zëvendësministrave të komuniteteve bëhet pas konsultimit me partitë që përfaqësojnë komunitetet që nuk janë shumicë në Kosovë. Ish-anëtari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Kadri Kryeziu tha për Radion Evropa e Lirë, se edhe në rast se Lista Serbe refuzon të nominojë kandidatët për ministra në Qeverinë Kurti 2, ky subjekt nuk mund ta bllokojë procesin e formimit të qeverisë së re. “Ata mund ta bllokojnë Albin Kurtin që të zgjedhë një emër tjetër nga radhët e komunitetit serb, që nuk është pjesë e Listës Serbe, por nuk mund ta bllokojnë procesin pasues, atë të votimit të qeverisë, e cila mund të zgjedhet nëse i merr 61 vota, pavarësisht se të cilit komunitet janë”, thotë eksperti. Sipas tij, Lista Serbe nuk ka zgjidhje tjetër pervecse të emërojë kandidatët e saj.

Top Channel/ Kosovë, nga e hëna rikthehet mësimi në shkolla
16/04 15:23
Top News – Masakrat serbe ndaj kosovarëve/ 22-vjetori i shpërnguljes së shqiptarëve të Kosovës
16/04 12:08
Top News – Nxënësit kthehen në klasa/ Mësimi në Kosovë, nga e hëna me prani fizike
16/04 12:01
Top Channel/ Gjykatë speciale për konfiskimet/ Kritika për projektin e fundit të qeverisë së Kurtit
15/04 20:00
Top Channel/ Ligj për sekuestrim të pasurive, çfarë parashikon vendimi i qeverisë së Kurtit
15/04 12:42
Top Channel/ 6 vjet tre drejtorë, Kosovë caktohet kreu i ri i Agjensisë së Inteligjencës
15/04 12:17
Top Channel/ Vaksinim nëpër azilet e Kosovës/ Vijon vaksinimi edhe për mjekët dhe infermierët
14/04 19:54
Top Channel/ Kosovë, Kurti tregon si do të bëhet konfiskimi i pasurive
14/04 18:19
Top Channel/ Takimi për Kosovën në OKB, “shpërthen” keq përfaqesuesi rus
14/04 11:59
Xhamitë e hapura për Ramazan/ Bashkësia Islame: Të respektohen masat
13/04 19:52
Top News – Kurti fushatë në Shqipëri/ Rrebesh kritikash dhe paralajmërime në ‘shtëpi’
13/04 12:05
Top Channel/ Kurti, kritika të ashpra për ndërhyrje në zgjedhjet e Shqipërisë
13/04 12:04
30 mijë pushues në Shqipëri/ Debate në Kosovë për masat kufizuese ndaj covid
12/04 19:41
Top News – Në prag të muajit të shenjtë/ Myftiu i Kosovës-të respektohen masat anti covid
12/04 17:19
Ekspertët të bindur/ Kurti s`do ketë mundësi lëvizjeje, do t`i bëhet presion për dialogun
12/04 17:07
Kosovë, myftiu Tërnava apel besimtarëve/ Vaksinat nuk e prishin agjërimin!
12/04 15:20
Kostot e kufizimeve në Kosovë/ Parashikohen rënie të të ardhurave nga tatimet dhe doganat
10/04 19:55
Top News – Rriten kufizimet ndaj Covid/ 13.000 qytetarë të kosovës, drejt shqipërisë
10/04 16:46
Top News – Vizitoi Kosovën në 2013/ DMX duke kërcyer valla shqiptare, nuk duhet humbur
10/04 01:14
Në Shqipëri për pushime/ Masat shtrënguese në Kosovë, ndikojmë mbi prenotimet
09/04 19:54