Top News – Pandemia në Gjermani/ Mungesë dramatike infermierësh
28/10/2020 11:57

Kapacitetet e shtretërve dhe të aparateve të frymëmarrjes për pacientët SARS-CoV-2 janë shtuar në spitalet gjermane. Por vendi përballet me mungesa dramatike të infermierëve dhe personelit ndihmës, deklaroi Presidenti i Shoqatës Ndërdisiplinare Gjermane të Mjekëve të Reanimacionit dhe të Urgjencës, Uëe Janssens. Sipas tij vetëm aparatet dhe shtretërit nuk mjaftojnë, kur në të gjithë Gjermaninë mungojnë rreth 3500 deri në 4000 punonjës të specializuar në fushën e reanimacionit.Kryetarja e sindikatës së mjekëve, Marburger Bund, Susanne Johna e cituar nga DË, mendon se së shpejti mungesa e personelit në spitale do të duket qartazi, sepse "gjashtë deri në nëntë përqind e të infektuarve sot pritet të kenë nevojë për t'u trajtuar në spital brenda dy javësh." Ajo shpjegoi se për çdo pacient të sëmurë rëndë me COVID-10 nevojitet një infermiere në repartin e reanimacionit. Kurse Presidenti i Shoqatës së Spitaleve Gjermane, Gerald Gaß, tha se vërtet mungesa e personelit infermieror është "sfida qendrore nëse numri i pacientëve rritet", por ajo mund të përballet me riorganizimin e personelit brenda spitaleve. Sipas tij vetëm një ndër pesë pacientë që shtrohen në spital me koronavirus ka nevojë për trajtim mjekësor intensiv në repartin e reanimacionit.Gjithnjë e më shumë zona në Gjermani konsiderohen tanimë si zona rreziku dhe sipas raporteve në shtypine huaj, kancelarja Angela Merkel po merr në konsideratë vendosjen e një karantine më të butë, e cila paarashikon mbylljen e bareve, restoranteve dhe eventeve publike.

Top News – Italia në vetëm 24 orë/ Covid, 21 mijë raste e 662 viktima
05/12 19:44
Greqi, 98 humbje jete nga Covid/ Gjatë 24 orëve të fundit u regjistruan 1383 të infektuar
05/12 19:43
Top News – Trafikanti sajoi vdekjen! I tmerruar nga bandat shqiptare
05/12 17:47
Top News – Droga me ‘Dragon Ball’/ Itali, 3 shqiptarët u kapën ‘mat’
05/12 17:23
Top News – Një fqinje si kjo / Gruaja dhuron 7.5 milione dollare
05/12 16:14
Top News – Shkencëtaret ia dolën! Parashikojnë shpërthimin vullkanik
05/12 16:03
Top News – U dënuan me vdekje/ Irani rishikon rastin e të rinjve
05/12 15:15
Top News – Nuk reshtin përplasjet/ SHBA ndërpret programet me Kinën
05/12 15:14
Top News – Përkeqesohet situata/ Turqia nis izolimin gjatë fundjavës
05/12 15:10
Top News – Jep afatin kohor/ Fauci-ja kur e mposhtim koronavirusin!
05/12 15:08
Top News – E rrallë, Ylli i Betlehemit/ Çfarë ndodh këtë vit në javën e krishtlindjeve
05/12 15:02
Top News – Alarmi i ekspertit/ Kina po mbledh ADN-në e botës për një arsye të tmerrshme!
05/12 14:58
Top News – SHBA, spitalet e covid/ Kërcenohen nga sulmet kibernetike
05/12 12:56
Top News – Të paguajnë të pasurit!/ Argjentina u ve takse për covid-in
05/12 12:52
Top News – Biden thirrje kongresit/ Miratoni urgjent paketën e ndihmës!
05/12 12:50
Top News – Rusia nuk pret më/ Në Moskë, nis vaksinimi masiv
05/12 12:49
Top News – Itali, borë e ngrica/ Makinat bllokohen në rrugë
05/12 12:49
Top News – Ligji mbi të gjithë/ Austri, burgoset ish-ministri
05/12 11:32
Top News – Dritë në fund të tunelit/ Merkel, në OKB për pandeminë
05/12 11:03
Në Selanik s’ka përmirësim/ Vijon të jetë vatra më e nxehtë e Covid-19 në Greqi
05/12 02:02