Top News – Ora diellore… në fundjavë akrepat kthehen pas!
23/10/2020 12:10

Edhe tetori po shkon drejt fundit dhe ashtu si çdo vit, fundjava e fundit e muajit sjell edhe ndryshimin e orës, nga ora ligjore në atë diellore. Natën mes të shtunës 24 tetor dhe të dielës, 25 tetor, në 3 të mëngjesit, duhet të kthejmë pas akrepat e orës duke i pozicionuar në orën 2. Do të fitojmë një orë që e kemi humbur në fund të marsit, duke vendosur orën në linjë me Diellin: do të flemë një orë më shumë në mëngjes, por do të humbasim 60 minuta dritë në mbrëmje, duke hyrë faktikisht në stinën e vjeshtës. Ky orar i ndryshuar do të mbetet në fuqi deri të dielën e 28 marsit 2021, kur do të kthehemi të ndryshojmë akrepat. E kjo mund edhe të jetë hera e fundit që e bëjmë pasi vitin e ardhshëm mund edhe të vendoset që të ruhet ora diellore apo të adaptohet ajo ligjore për gjatë gjithë vitit. Në verën e 2018-ës, rreth 5 milionë qytetarë evropianë morën pjesë në një konsultim të promovuar nga disa vende të Evropës, me Finlandën dhe Poloninë në radhë të parë, për një propozim për abrogimin e detyrimit për të kaluar nga një orar në tjetrin dy herë në vit. Pro heqjes së këtij detyrimi është shprehur shumica. Sidoqoftë, shtetet do të duhet të vendosin deri në prill të 2021 nëse do të ruajnë përherë orën ligjore apo atë diellore. Një pjesë vendesh kërkojnë atë diellore, tjetra atë ligjore e kjo mund të çojë në një ndarje të kontinentit të vjetër në dy fasha orare të ndryshme.

Top News- Erdogan paralajmëron një tjetër Çernobil/Turqia e shqetësuar për centralin e Zaporizhzhias
18/08 22:35
Top News- SHBA mbështet Kosovën, Kina Serbinë!/Takimi Kurti- Vuçiç përplas Pekinin dhe Uashingtonin
18/08 20:10
Top News – Stuhi dhe tornado në Itali!/Dy viktima, moti i keq shemb çatitë dhe pemët
18/08 18:17
Top News – Nga aty mund të godasë të gjithë Europën!/Putin çon avionë me raketa në Kaliningrad
18/08 16:53
Top Channel/ Raporti për zjarret, 700 mijë ha sipërfaqe pyjore të djegura në Evropë
18/08 15:44
Top Channel/ Përmbytet Londra, stuhitë e shiut godasin kryeqytetin
18/08 15:29
Top News – Të rinjtë në Japoni janë ‘esëll’ / Qeveria i shtyn të pinë më shumë alkool
18/08 15:00
Top News-Kryeministrja ‘tërbohet’ në party/Del videoja plasin polemikat, Marin: Asgjë për të fshehur
18/08 14:57
Top News – Shiu vjen papritur, përmbytje vdekjeprurëse / Viktima dhe të zhdukur në Kinë
18/08 14:06
Top News – Jemi gati 24 orë në ditë! / Tajvani tregon ‘muskulin’, nuk kemi frikë nga Kina!
18/08 13:28
Top News – 100 miliardë dollarë për Rusinë / Eksportet e energjisë mbushin arkat, po sanksionet…?
18/08 13:15
Top News – Trageti bllokohet në rërë… / Ndalet trafiku në lumin Rin, thatësira ka ulur nivelin
18/08 13:08
Top News – Ukraina po përgatitet për më të keqen / Situata në impiantin bërthamor është kritike
18/08 13:06
Top News – NATO ‘përvesh mëngët’ / Grupi i betejës në Bullgari, stërvitja më e madhe
18/08 13:04
Top News-Stuhi dhe përmbytje, breshër dhe rrufe/Anglia në alarm për fundjavën, më e keqja do të vijë
18/08 13:01
Top Channel/ Shpërthim në xhami/ Kabul, humbin jetën dhjetëra besimtarë
18/08 12:23
Top Channel/ Kinë: 16 të vdekur dhe 36 të zhdukur nga përmbytjet
18/08 12:10
Top Channel/ Hetimet për vdekjen e fëmijëve/ Mbetjet u gjetën në valixhe në Zelandën e Re
18/08 12:09
Top Channel/ Viktima nga zjarret/ Në Algjeri vdesin 26 persona
18/08 12:09
Top Channel/ Frikë në hapësirë/ Shëtitja e kozmonautëve rusë ndërpritet nga problemi me kostumet
18/08 12:08