Top News – Nuk do e fillojmë ne luftën me Kinën / Ministri tajvanez: Vetëm do të mbrojmë veten!
14/10/2021 14:36

Tajvani nuk do të fillojë një luftë me Kinën, por do ta mbrojë veten "plotësisht", tha ministri i Mbrojtjes, Chiu Kuo-cheng. Ka kohë që Tajvani po ankohet se Kina është duke shkelur zonën e mbrojtjes ajrore duke dërguar aeroplanë ushtarakë. Tajvani ka thënë vazhdimisht se do të mbrojë veten nëse sulmohet, por se nuk do të nxitojë me veprime dhe se dëshiron të ruajë status-quon me Kinën. “Është mëse e qartë se Kina nuk do të fillojë luftë, por nëse do të ketë levizje ne do t’i përgjigjemi armikut plotësisht”, i tha Kuo-Cheng parlamentit. Javën e kaluar ai kishte thënë se tensionet me Kinën janë më të këqijat në 40 vitet e fundit. Komentet e tij u bënë pasi Kina për katër ditë rresh kishte ndërmarrë inkursione masive të forcave ajrore në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit. Ministria e Mbrojtjes në Tajvan paralajmëroi Kinën për kundërmasa të forta nëse forcat e saj i afrohen shumë ishullit. "Qëllimet e tyre janë kët: nga njëra anë për të bërë presion mbi Tajvanin, dhe nga ana tjetër për t'u thënë të tjerëve ne kemi aftësinë për të trembur dhe penguar forcat e huaja ushtarake", tha ai.

Top Channel/ Gropa të mistershme shfaqen në brigjet e tërhequra të Detit të Vdekur
27/10 22:18
Top Channel/ Moska kritikon përdorimin e dronëve ushtarakë të Turqisë në Ukrainë
27/10 22:17
Top Channel/ Marina ruse shpëton anijen nga sulmi i piratëve në Gjirin e Guinesë
27/10 22:16
Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52
Top Channel/ Habit Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë!
27/10 15:22
Top Channel/ “Çmendet” nafta në tregjet ndërkombëtare, çmimi- niveli më i lartë në një dekadë
27/10 15:08
Top Channel/ Vuçiç paralajmëron tensione:”Në 6 nëntor, aksion tjetër në veri të Kosovës”!
27/10 14:22
Top News – Bolsonaro nën hetim penal / Për mënyrën se si e menaxhoi krizën e Covidit
27/10 14:10
Top News – Katër fëmijë u mbytën në Egje / Greqia fajëson Turqinë: Nuk po lufton trafikantët
27/10 14:09
Top Channel/ Hakmarrja e natyrës, shfaqen gropa në mes të detit si “shpagim për njeriun”
27/10 13:54
Top Channel/Skenari i luftës: Dongsha, ishulli ku nis ofensiva e SHBA-së nëse Kina mësyn Tajvanin!
27/10 13:49
Top News Natyra po hakmerret! / Vrimat gjigante mbushin brigjet e Detit të Vdekur
27/10 13:45
Top News – Stërvitja e parë me dronë / SHBA dhe Bahreini bashkojnë forcat në Gjirin Persik
27/10 13:36
Top News – Shqetësim për sigurinë kombëtare / SHBA anulon licencën e kompanisë kineze
27/10 13:29