Top News – Nju Jork-Los Angeles për 1 sekondë / Teknologjia e paimagjinueshme e udhëtimeve
27/11/2021 18:17

Cfarë do të thonit sikur ne të mund të udhëtonim me shpejtësinë e dritës? Sigurisht kemi edhe shumë rrugë për të bërë por treknologjia e përdorur në anijet hapësinore, një ditë, mund të na lejojë të udhëtojmë nga Nju Jorku në Los Angeles në vetëm një sekondë. Drita ëhstë gjëja më e shpejtë që ekziston. Ajo udhëton me shpejtësi 300 milionë metra për sekondë. Si e tillë ajo mund të udhëtojë nga toka në hënë në pak më shumë se një sekondë. Krijimi i mjeteve që mund të arrijnë shpejtësinë e dritës nuk pritet të ndodhë shpejt. Për momentin flitet vetëm për ide por sidoqoftë, teknologjia që përdoret në anijet hapësinore mund të lejojë arritjen e një përqindjeje të vogël të asaj shpejtësie. E kjo mund të jetë e mjaftueshme për të ndryshuar rrënjësisht mënyrën e udhëtimit. Shkencëtarët ndërkohë po zhvillojnë ide të reja dhe ato mund të na japin shansin për të arritur shpejtësi më të mëdha.

Top News – Raketa dhe armë në Ukrainë / SHBA jep ‘dritën jeshile’ për vendet Baltike
20/01 12:24
Top News – Pekini dëbon luftanijet amerikane / Po lundronin në detin e Kinës së Jugut
20/01 12:24
Top News – Rifillon testet bërthamore / Koreja e Veriut kërcënon: SHBA është armiku!
20/01 12:21
Top Channel/ Rrjeti 5G “huton” avionët, anullohen qindra fluturime drejt SHBA
20/01 12:17
Top Channel/ Biden kërcënon hapur Putinin: Do ta paguani shtrenjtë një sulm mbi Ukrainën!
20/01 12:16
Top Channel/ “Luftë” në Malin e Zi, Gjukanovic mbështet Abazovic për rrëzimin e qeverisë
20/01 12:07
Top Channel/ Senatorët, të ashpër me Biden: Dërgo ushtrinë, Putini nuk pyet për sanksione!
20/01 12:03
Top Channel/Greqia “përgatitet për luftë”; mbërrijnë 6 bombardues super të avancuar francezë Rafale
20/01 12:02
Top Channel/ Greqia blen 6 avionë luftarak, janë porositur 24 avionë me vlerë 3,3 miliardë euro
20/01 02:22
Top Channel/ Zjarrfikësit luftojnë flakët pas shpërthimit të pashpjeguar në gazsjellësin në Turqi
19/01 23:13
Top Channel/ Zjarrfikës në shtëpinë e kujdesit në Spanjë ku flakët kanë gjashtë të vdekur
19/01 23:11
Top Channel/ Ish lideri i Ukrainës, Poroshenko flet për mbështetësit para vendimit të gjykatës
19/01 23:10
Top Channel/ Rezorti i skive ku aktori francez vdiq në aksidentin fatal
19/01 23:07
Top News-Përmbytet kampi i shqiptarëve në Francë/Nuk ka viktima, por gjendja është alarmante
19/01 22:45
Top Channel/ Blinken shkon në Ukrainë/ Sekretari amerikan i shtetit bisedime për krizën
19/01 19:58
Top Channel/ Macron kthen sytë nga Ballkani: T’i ofrojmë perspektivë të sinqertë anëtarësimi
19/01 19:55
Top News- Rusia rrethon Ukrainën / Sa trupa janë vendosur në kufijtë e Europës
19/01 19:11
Top News- E para në Europë…!/Britania nuk do kërkojë më pasaportën e vaksinimit!
19/01 18:28
Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35