Top News – Një ish-gjeneral, një indiane, dy latinë/ Kush do të jetë pjesë e kabinetit Biden
22/01/2021 15:07

Në fjalën e tij pas marrjes së postit të presidentit, Joe Biden bëri thirrje për unitet dhe kapërcimin e ndasive në shoqërinë amerikane. 78-vjeçari i ka vënë vetes një plan ambicioz, që të ribashkojë të gjitha strukturat e shoqërisë së përçarë amerikane. E këtë duket e nisi që nga kabineti i vet qeveritar, i cili i përshtatet edhe përbërjes së shoqërisë. Ministria e jashtme i është besuar një diplomati me përvojë, Antony Blinken. Ministria e mbrojtjes një ish gjenerali me katër yje, Lloyd Austin, afro-amerikani i parë që do të vendoset në krye të Pentagonit nëse do të marrë dritën jeshile të senatit. Historia e Ministrisë së Financave në SHBA është më e gjatë se 230 vjet, por kjo ministri nuk është udhëhequr kurrë nga një grua. Me presidentin Biden do të ndryshojë edhe kjo traditë. Ministre e Financave është emëruar Janet Yellen. Deb Haaland është personi i parë me gjene indiane që hyn në qeverinë amerikane. Deputetja 60-vjeçare vjen nga shteti jugor New Mexico dhe i përket fisit Pueblo të Laguna. Washington Post e përshkroi emërimin e saj si vendimin historik të Bidenit, i cili shënoi një pikë kthese në marrëdhëniet e qeverisë me popujt me gjene indiane. Siguria kombëtare do të jetë në dorë të Alejandro Mayorkas të lindur në Kubë, hera e parë që këtë ministri e drejton një person me origjinë latine. Një latinoamerikan, Xavier Becerra do të jetë gjithashtu në krye të ministrisë së shëndetësisë. Në fushatën e demokratëve, Pete Buttigieg, i cili deri atëherë ishte i panjohur, ishte rival i presientit të ri Joe Biden. Por tani 39-vjeçari do të drejtojë Ministrinë e Transportit, I pari homoseksual I deklaruar hapur që merr një post kaq të lartë në historinë e SHBA-së.

Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31
Top News – Hotel në hapësirë/ Projekti bën përpara, parashikohet të hapet në 2027
05/03 14:12
Top News – Mbrojtja e Evropës/ Stoltenberg-BE nuk mund t’ia dalë e vetme
05/03 12:22
Top News – Italia i bllokon vaksinat/ Australia i kërkon BE-së rishikimin e vendimit
05/03 12:20
Top News – Majmunët në San Diego, marrin vaksinën eksperimentale antiCovid
05/03 12:07
Top News – Tre tërmete në Zelandën e Re/ Më i forti me magnitude 8.1, kalon rreziku i cunamit
05/03 12:02
Top News – Pandemia e koronavirusit/ SHBA, më pak lindje të reja në 35 vitet e fundit
05/03 12:00
Top News – SHBA, Policia e kongresit/ Kërkon zgjatjen e qëndrimit të Gardës Kombëtare
05/03 11:55
Top News – Katër ditë në Irak, Papa Francesku nis vizitën: Unë, pelegrin i paqes
05/03 11:52