Top News – Një hap larg luftës bërthamore / Rusia përballë Perëndimit, paralajmërimi i admiralit
29/11/2021 14:20

Bota është vetëm ‘një gabim’ larg luftës bërthamore falë ‘lojërave të rrezikshme’ të Vladimir Putinit në evripën lindore – paralajmëron një ish shef i marinës britanike. Moska po mbledh 100 mijë trupa në kufijtë me ukrainën dhe po mbështet diktatorin bjellorus Aleksander Lukashenko ndërsa ky i fundit po i kthen emigrantët në armë kundër BE-së. Dhe pasi akuzon SHBA për kryerje të manovrave me bombardues bërthamorë vetëm 20 km larg kufijve të tij, Kremlini thotë se forcat bërthamore të Rusisë janë në gadishmëri ndërkohë që ka intensifikuar edhe partnershipin ushtarak me Kinën. Admirali Lord Ëest, tha për The Sun Online se situata është ekstremisht e rrezikshme me Putinin që luan lojëra lufte në një zonë shpërthyese. “Nëse flasim me termat e orës bërthamore, unë mendoj se jemi shumë më pranë mesnatës nga sa kemi qenë ndoshta në vitet 1960”, tha ai duke shtuar se kjo vjen për shkak të sjelljes arrogante dhe të pakuptimtë të Rusisë në Evropën lindore. Ora bërthamore, ndonjëherë e quajtur edhe Ora e Apokalipsit, është një simbol që e ka origjinën nga 1947-ta dhe që përfaqëson mundësinë e një katastrofe globale.

Top News-‘Ose luftë ose diplomaci!’/Blinken dhe Lavrov ‘bisedimeve të egra’ në Gjenevë
21/01 18:33
Top Channel/ Dorëzohet Vuçiç, nuk përballon protestat: Qeveria rrëzon planet e minierës së litiumit!
21/01 18:08
Top Channel/ NATO përgatitet për përplasje frontale, shtohen trupat në lindje!
21/01 18:08
Top News- Lufta mes karteleve të drogës /91 vrasje për çdo ditë gjatë vitit 2021 në Meksikë
21/01 17:39
Top News-Llogaria deri në centimetrin e fundit/Kalimi ‘magjik’ i jahtit gjigant poshtë një ure
21/01 17:00
Top News- Kushti pa asnjë negociatë nga Rusia/‘Ukraina dhe lidhja e NATO me Ballkanin’
21/01 15:33
Top News- 63 shqiptarë, kodi i kuq i Interpol/ Disa prej tyre kërkohen nga shtete të tjera
21/01 15:21
Top Channel/Çokollata e zezë fuqi “magjike”, studimi i ri: “Shmang kancerin”!
21/01 14:42
Top Channel/ “Rreth globit për 5 muaj”: Pilotja adoleshente vendos rekord fluturimi
21/01 14:40
Top Channel/ Nis në Gjenevë takimi SHBA-Rusi për Ukrainën, Lavrov: “Nuk presim zgjidhje”
21/01 14:39
Top Channel/Ballkani Perëndimor, prioritet i Gjermanisë: Do ndihmojmë Shqipërinë!
21/01 14:38
Top News – Nëse Rusia dërgon forca në Ukrainë… / SHBA: Përgjigje të shpejtë dhe të ashpër!
21/01 13:04
Top News – Izraeli blen tri nëndetëse gjermane / Marrëveshje shumë miliarda dollarëshe
21/01 13:03
Top News – 40 automjete mbi njëri-tjetrin / Stuhia e borës shkakton aksidentin e frikshëm zinxhir
21/01 13:01
Top News – Bisedime urgjente SHBA-Rusi / Shpresa e fundit për zgjidhjen e krizës në Ukrainë
21/01 12:52
Top News – Putini rrethon Evropën! / Stërvitje masive në Atlantik, Arktik, Paqësor e Mesdhe
21/01 12:50
Top News – SHBA, padit Bjellorusinë / Rrëmbeu një avion për të arrestuar disidentin
21/01 12:50
Top News -‘ Bota në rrezik katastrofe!’ / Ora e Apokalipsit, vetëm ‘100 sekonda para mesnate’
21/01 12:47
Top News – Sistemet S-400 në Bjellorusi / Moska dërgon dy batalione, Ukraina në shënjestër
21/01 12:46
Top News – Turqia kërcënon Greqinë / ’Nëse sulmohemi do ta paguani shtrenjtë!’
21/01 12:46