Top News – “New York Times”: Trump, llogari bankare në Kinë
21/10/2020 11:57

Presidenti amerikan, Donald Trump ka një llogari bankare në Kinë dhe ka kaluar vite duke vijuar projekte biznesi në vend. Lajmi raportohet nga New York Times. Llogaria kontrollohet nga Trump International Hotels Management dhe ka paguar taksa lokale mes vitit 2013 dhe 2015. Ajo ishte hapur për të eksploruar për marrëveshje të mundshme hotelesh në Azi – sipas një zëdhënësi të Trump. Ky i fundit ka qenë kritik ndaj kompanive amerikane që bënin biznes në Kinë dhe ka ndezur një luftë tregtare mes dy vendeve. Nju Jork Times zbuloi llogarinë pasi mori të dhënat e taksave të presidentit Trump që përfshinin si detajet personale ashtu edhe ato të kompanive. Raportet e mëparshme tregojnë se ai ka paguar 750 dollarë në taksa federale amerikane në 2016 dhe 2017 kur u bë president. Llogaria bankare në kinë ndërkohë ka pahuar 188561 dollarë taksa në total. Trump ka qenë kritik edhe ndaj kandidatit rival presidencial, Joe Biden dhe politikave të tij ndaj Kinës në prag të zgjedhjeve që do të mbahen më 3 nëntor.

Top News – Ambulanca elektrike/ Më e shpejtë se një helikopter
02/12 22:56
Top News – Kriza e koronavirusit/ Daimler, 1000 euro bonus punonjësve
02/12 22:55
Top News – Krijohet pajisja e rrallë/ Ndalon përplasjen e asteroidëve
02/12 21:46
Top News – `Ne s`jemi anglezë`/ Berlini nuk nxiton me vaksinën
02/12 21:45
Top News – Gjermania për negociatat/ BE dha fjalën, tani ta mbaje!
02/12 21:37
Top News – Terrori në Gjermani/ Agresori, një i sëmurë psiqik
02/12 21:36
Top News – A do të hetohet Trump/ Shtëpia e bardhë, skemë korrupsioni
02/12 19:42
Top News – Del opinioni i Venecias/ Në zgjedhje, me kodin aktual!
02/12 18:46
Top News – Fotoja që preku botën/ Mjeku përqafon pacientin me covid
02/12 18:19
Top News – Frika mposht gëzimin/ Covidi mbyll qytetin biblik!
02/12 17:47
Top News – Sonda Kineze/ Merr kampione në sipërfaqen e hënës
02/12 16:05
Top News – Vendimi i italisë/ Vaksina falas për të gjithë
02/12 15:37
Top News – Kisha në Beograd/ Punimet përfundojnë pas 86 vitesh
02/12 15:26
Top News – Izolimet nga covidi/ Rritet abuzimi online me fëmijët
02/12 15:25
Top News – Apokalips bore/ Në qytetin me verior të Rusise
02/12 15:24
Top News – Qendra Evropiane/ Shumë vende arritën pikun
02/12 14:21
Top News – Aksidenti në Gjermani/ Mes viktimave, foshnja 9 javëshe
02/12 12:55
Top News – Monoliti misterioz/ Utah, nuk u rrëmbye nga alienët
02/12 12:49
Top News – Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia
02/12 12:45
Top News – Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming
02/12 12:44