Top News – Nëse BE i shpall luftë Polonisë… / Kryeministri Morawiecki: Do të mbrohemi me cdo armë!
25/10/2021 14:23

Nëse Komisioni Evropian do të fillonte ‘luftën e tretë botërore’ mbi temën e respektimit të ligjit, Polonia do të mbrohet me të gjitha armët që ka në dispozicion. Kjo është deklarata e kryeministrit polak, Mateusz Moraëiecki në një intervistë për Financial Times, që nënvizon se e konsideron atë të Brukselit një sjelle diskriminuese dhe një diktat dhe se nëse situata do të përkeqësohet, polonia do të mendojë strategjinë e saj. Shefi i qeverisë së Varshavës ka akuzuar BE se i ka drejtuar kërkesa Polonisë duke i vënë asaj ‘pistoletën në kokë’ dhe i kërkoi Brukselit të tërheqë kërcënimet me sanksione ligjore dhe financiare. “Do të mbrojmë të drejtat tona me të gjitha armët që kemi në dispozicion”, është përgjigjur Moravicki kur u pyet nëse polonia mund të vendosë veton mbi vendime kritike mbi një legjislacion sic mund të jetë paketa për klimën e BE-së. “Nëse ndokush do të na sulmojë në mënyrë krejtësisht të padrejtë, do të mbrohemi me cdo mjet të mundshëm”, tha ai.

Top Channel/Shokon kongresmeni amerikan, pozon me armë me familjen: “Babagjysh, na sill municione”!
06/12 15:52
Top Channel/Tmerron krijuesja e vaksinës: Do vijë një pandemi e re, më e tmerrshme!
06/12 15:51
Top Channel/”Më shau nënën”, detaje të reja nga vrasja në Greqi- fëmijët në dhomën ngjitur!
06/12 15:51
Top Channel/Hidhet në miting mbi kandidatin francez, i ndrydh kyçin e dorës Zemmourit!
06/12 15:50
Top News- Shtëpia më e shtrenjtë ne botë/ Me vlerë 270 mln Euro, i takon pronarit të Newcastle
06/12 15:33
Top News – Kremlini, Ukraina dhe NATO… / Në qendër të bisedës mes Biden dhe Putin
06/12 15:32
Top Channel/SHBA, “dorë të fortë” për negociatat, Escobar i dërgon sinjale BE-së!
06/12 15:29
Top News – Italia nis izolimin e të pavaksinuarve / Vetëm të imunizuarit pjesë e jetës publike
06/12 15:28
Top News – Shqetësim për Papa Françeskun / Rrëzohet ndërsa ngjit shkallët e avionit
06/12 15:24
Top News -Baza të reja luftanijesh e nëndetësesh / Dragoi i frikshëm, Kina do të dominojë Atlantikun
06/12 15:20
Top News-Ushtarë rusë, tanke e artileri/ Frikë në kufirin ukrainas, SHBA: Rusia sulmon brenda javësh
06/12 15:16
Top News – Zemërimi ‘zjen’ në Evropë / Protestuesit nëpër rrugë kundër rregullave të Covidit
06/12 15:00
Top News – Drogë në parlamentin britanik / Gjenden gjurmë kokainë në 11 zyra në Westminster
06/12 14:52
Top News – Tajvani ‘pushtohet’ nga bretkosat / Janë gjigande dhe shumë toksike, vullnetarët në punë
06/12 14:51
Top News – Shpenzime rekord në mbrojtje / BE shpenzoi 200 miliardë dollarë në 2020-ën
06/12 14:49
Top News – Plagoset rivali i Macron / Shpërthejnë përleshjet në takimin elektoral
06/12 14:47
Top News – Diell, det dhe ushtarë! / Dhuna e karteleve, Roja Kombëtare në plazhet e Meksikës
06/12 14:44
Top News – Rusia nis tanke në Taxhikistan / Përforcime në bazë, mbrojtja raketore në gatishmëri
06/12 14:34
Top News-E rrallë, hëna errëson diellin…/ Eklipsi i plotë diellor zhyt Antarktidën në terr
06/12 14:25
Top Channel/ Torturoi dhe vrau 6 vjeçarin: njerka, burgim të përjetshëm- sulmohet në qeli!
06/12 13:43