Top News – Në pushtet deri në 2036… / Putin ‘nxehet’ me gazetaren, ‘luftë’ gazi me Evropën
14/10/2021 14:34

Vladimir Putin është zemëruar me gazetaren e bukur amerikane se ajo nuk dëgjoi argumentet e tij në lidhje me luftën e gazit me evropën. Presidenti rus, akuzoi gazetaren e CNBC Hadley Gamble se po vepronte sikur nuk e kishte dëgjuar atë që ai tha pasi ajo e pyeti për mohimin nga ana e tij se Rusia kishte mbyllur rubinetin e gazit për evropën, gjatë një interviste në Moskë. Gjatë përplasjes verbale, Putini po ashtu la të kuptohej se ai mund të kandidonte sërish për presidencën dhe të qëndronte në pushtet deri në 2036-ën. Putin insistoi se vendi i tij i kishte mbajtur gjithnjë hapur rubinetat për evropën, madje edhe gjatë luftës së ftohtë, dhe hodhi poshtë cdo sugjerim sipas të cilit ai po reduktonte furnizimet duke i quajtur tërësisht të pabaza. Ai shfaqi irritim ndaj pretendimeve të perëndimit se ai e kishte shndërruar gazin në një armë për përfitime gjeopolitike dhe tha se liderët evropianë kishin humbur logjikën në luftën për gazin. I pyetur nëse ai do të ishte sërish president deri në moshën 84 vjecare, putin tha: Do të preferoja të mos flisja për këtë pasi ka ende shumë kohë deri në zgjedhjet e ardhshme. Kjo temë mund të rezultonte destabilizuese. Në teori, kushtetuta i lejon Putinit dy mandate të plota gjashtë vjecare duke filluar nga 2024 dhe 2030-ta. “Kushtetuta më lejon të kandidoj për një mandat tjetër por nuk kam marrë ende një vendim”, tha ai. Edhe nëse tërhiqet, putin do të mbetej senator i përjetshëm me imunitet ligjor. Ndërsa për spekulimet mbi shëndetin e tij, këtë javë, tha se ishte shumë mirë edhe pse pranoi se i nënshtrohet shpesh kontrolleve mjekësore.

Top Channel/ Gropa të mistershme shfaqen në brigjet e tërhequra të Detit të Vdekur
27/10 22:18
Top Channel/ Moska kritikon përdorimin e dronëve ushtarakë të Turqisë në Ukrainë
27/10 22:17
Top Channel/ Marina ruse shpëton anijen nga sulmi i piratëve në Gjirin e Guinesë
27/10 22:16
Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52
Top Channel/ Habit Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë!
27/10 15:22
Top Channel/ “Çmendet” nafta në tregjet ndërkombëtare, çmimi- niveli më i lartë në një dekadë
27/10 15:08
Top Channel/ Vuçiç paralajmëron tensione:”Në 6 nëntor, aksion tjetër në veri të Kosovës”!
27/10 14:22
Top News – Bolsonaro nën hetim penal / Për mënyrën se si e menaxhoi krizën e Covidit
27/10 14:10
Top News – Katër fëmijë u mbytën në Egje / Greqia fajëson Turqinë: Nuk po lufton trafikantët
27/10 14:09
Top Channel/ Hakmarrja e natyrës, shfaqen gropa në mes të detit si “shpagim për njeriun”
27/10 13:54
Top Channel/Skenari i luftës: Dongsha, ishulli ku nis ofensiva e SHBA-së nëse Kina mësyn Tajvanin!
27/10 13:49
Top News Natyra po hakmerret! / Vrimat gjigante mbushin brigjet e Detit të Vdekur
27/10 13:45
Top News – Stërvitja e parë me dronë / SHBA dhe Bahreini bashkojnë forcat në Gjirin Persik
27/10 13:36
Top News – Shqetësim për sigurinë kombëtare / SHBA anulon licencën e kompanisë kineze
27/10 13:29