Top News – Në pranga dy grekë/ Akuza për spiunazh për Turqinë
14/12/2020 12:21

Dy të pandehurit thuhet se i kanë dhënë Turqisë informacione rreth ushtrisë greke në Detin Egje. A do të intensifikohen tani tensionet? “Autoritetet kanë bërë punën e tyre,” i tha zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Petsas, stacionit televiziv të Athinës Alpha, duke konfirmuar një njoftim të mëparshëm të policisë Në njoftim thuhej se autoritetet kanë ngritur akuza për spiunazh kundër dy shtetasve grekë që punojnë në ishullin juglindor të Rodosit. Në mediat greke u tha se dy të pandehurit kishin spiunuar për Turqinë. Arrestimi mund të çojë shtimin e e tensioneve midis Greqisë dhe Turqisë. Një nga të arrestuarit është një punonjës dhe përkthyes në Konsullatën e Përgjithshme Turke në Rodos. Ai është shtetas grek, por i përket një pakice myslimano-turke që jeton në Greqinë verilindore, siç njoftuan mediat. I arrestuari i dytë i përket gjithashtu kësaj pakice. Ai punonte në një traget që udhëtonte midis Rodosit dhe Kastelorizos ​​dhe thuhet se i jepte punonjësit të konsullatës së Turqisë informacione rreth lëvizjeve të forcave të armatosura greke në Egje. Në rajonin në jug të Rodosit dhe Kastelorizos situata është jashtëzakonisht e tensionuar për muaj me radhë. Deri para disa ditësh në këtë zonë po kërkonte për gaz natyror një anije turke. Turqia argumenton, se zonat ku u zhvilluan hulumtimet i përkasin shelfit kontinental turk. Për më tepër ishujt e vegjël grekë, por edhe ishuj të mëdhenj si Kreta dhe Rodos, kanë vetëm gjashtë milje detare ujëra territoriale dhe nuk kanë raft kontinental. BE-ja i ka kritikuar ashpër argumentet dhe veprimet e Turqisë.

Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 20:41
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ “Do përdorim çdo opsion”!Blinken: SHBA nuk do e lejojnë Iranin të marrë armë bërthamore
05/06 20:33
Top News – Dikur zëvendës i Trump!/ Mike Pence shpall kandidaturën për President
05/06 19:57
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 19:56
Top News – Rrezik për përplasje ushtarake në Baltik/ NATO dhe Rusia, stërvitje pranë njëra-tjetrës
05/06 19:35
Top News – A ka nisur kundërofensiva? Ukraina shumë pranë marrjes së Bakhmutit
05/06 18:07
Top News – ‘Plani i dëbimit po funksionon’/ Sunak-kemi larguar mbi 1800 shqiptarë pas marrëveshjes
05/06 18:07
Top News – Britania e Madhe pararojë për ndihmën ndaj Ukrainës
05/06 17:41
Top News – Ukraina mendon për zgjedhjet e pasluftës, frikë nga ndërhyrja ruse
05/06 17:41
Top News – Ministri Gjerman i Mbrojtjës: Dërgimi i avionëve në Ukrainë? Vendosim për dy javë
05/06 17:38
Top News – Erdogan ndryshon ministrin e Jashtëm, prioritet raportet me Greqinë
05/06 17:04
Top News – Kapin rob ushtarët e Putinit… / Rusët që luftojnë kundër Rusisë kërkojnë negociata
05/06 15:09
Top News – Irani i ka shitur municione Rusisë / Zbulohet kontrata me vlerë 1 milionë dollarë
05/06 15:08
Top News – Jo armët tona në Rusi…! Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës, nis hetimin
05/06 15:06
Top News – ‘Në Rusi fillon lufta civile’ / Mercenarët e Wagner kapin rob oficerin e Putinit
05/06 15:04
Top News – U dënua se vrau 4 fëmijët e saj / Gruaja lirohet nga burgu, prova të reja tregojnë se…
05/06 14:59
Top News – Rriten çmimet e naftës në botë / Arabia Saudite zvogëlon sasinë e prodhimit
05/06 14:19
Top News – Ikën Wagner, avancon Ukraina / Kievi ka rimarrë një pjesë të Bakhmutit
05/06 14:18